سازمان غذا و کشاورزی سازمان‌ملل متحد یا فائو، از هجوم ملخ‌های مراکشی به مزارع کشاورزی از جمله کشتزار گندم در هشت ولایت افغانستن هشدار داده و خواستار حمایت از کشاورزان شده است.

این سازمان روز چهارشنبه (۲۰ ثور) گزارشی از وضعیت موجود منتشر کرد و گفت در صورت‌که جلو حمله ملخ‌ها گرفته نشود، ممکن یک چهارم حاصلات کشاورزان در هشت ولایت عمدتا شمال و شمال شرق افغانستان نابود شود.

در این اعلامیه از قول ریچارد ترنچارد، نماینده‌ فائو در افغانستان گفته شده است که ادامه وضعیت می‌تواند ناامنی غذایی را در شمال و شمال شرق کشور تشدید کند.

در اعلامیه آمده است که در ولایات بدخشان، بادغیس، بغلان، بلخ، قندوز، سمنگان، سرپل، غور و تخار ملخ‌ها در حال رشد دیده شده است.

ترنچارد گفته است که ملخ مراکشی بیش از ۱۵۰ گونه‌ی گیاهی از جمله محصولات درختی و ۵۰ نوع محصول غذایی را می‌خورند.

او گفته است که در دو هجوم ملخ‌ها یکی بیست سال و دیگری چهل سال پیش، تقریبا هشت و ۲۵ درصد کل تولید سالانه گندم افغانستان نابود شد.

هر چند، سازمان غذا و کشاورزی سازمان‌ملل اظهار امیدواری کرده بود که محصولات امسال به ویژه در شمال کشور نسبت به سه سال گذشته بیشتر باشد، اما نگرانی‌ها از هجوم ملخ‌ها این امید را کمرنک کرده است.

ملخ مراکشی در میان زیان‌آورترین آفات گیاهی در سراسر جهان قرار دارد.

پیشتر کشاورزان شمال کشور از موجودیت ملخ مراکشی در مزارع کشاورزی اظهار نگرانی کرده‌اند، آنها خواستار توجه به این معضل شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *