وزارت صحت‌عامه طالبان از شروع روند ثبت‌نام آزمون اکمال تخصص برای مردان در کشور خبر داده است، در این آزمون زنان حذف شده و گفته شده که فقط مردان حق شرکت در این آزمون را دارند.

در اعلامیه‌ای که این وزارت بابت اطلاع رسانی از نحوه ثبت‌نام این آزمون منتشر کرده گفته است: “در این امتحان صرف داکتران مرد پس از تکمیل کردن شرایط آن، می‌توانند اشتراک کنند.”

حذف زنان از بخش‌های مختلف جامعه نگرانی عمده مردم افغانستان و جامعه‌جهانی را به همراه داشته است.

گروه طالبان پس از ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف شش، تحصیل دختران در مقطع دانشگاه را تعلیق کرد و سپس اعلام کرد که زنان در موسسات ملی و بین‌اللملی حق کار را ندارد.

این گروه به تازگی کار کردن زنان در دفاتر وابسته به سازمان‌ملل را ممنوع کرد، تصمیمی که واکنش گسترده‌ای در داخل کشور و جامعه‌جهانی به همراه داشته است.

سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند که زنان در افغانستان از جامعه حذف شده در حالی‌که مسوولیت و سرپرستی هزاران خانه به عهده زنان است اما آنها در حال حاضر حق خروج از خانه بدون محرم را ندارند

اغلب زنان‌ی که سرپرست و نان‌آور خانواده هستند، شوهر و یا مرد خانواده خود را در جنگ‌ها و حملات انتحاری طالبان از دست دادند.

.وزارت صحت‌عامه طالبان گفته است داکتران مردی که خواهان شرکت در امتحان اکمال تخصص هستند، قبل از تاریخ ۲۴ ثور روند ثبت‌نام را تکمیل کنند.

این در حالیست که دبیرکل سازمان ملل دیروز در دوحه اعلام کرد که حضور قابل توجه گروه‌های تروریستی در افغانستان، نبود دولت فراگیر، بدتر شدن وضعیت زنان، بحران بشردوستانه و مساله قاچاق مواد مخدر از چالش‌های جدی افغانستان است و به گفته او، این چالش‌ها در هم تنیده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *