احمد یک کماندوی ارتش حکومت پیشین از حدود ۲۵ روز بدین‌سو از سوی ماموران پولیس شهر کراچی بازداشت و در زندان “لاندی” شهر کراچی به سر می‌برد.

ماموران زندان احمد را شکنجه کرده‌اند و بخیه‌های عملیات او در ناحیه گردن باز شده و خونریزی کرده است

سعادت از نزدیکان آقای احمد می‌گود که این کماندوی ارتش پیشین افغانستان دست و پاهایش با زنجیر همیشه بسته است و در وضعیت “اسفناک” به سر‌ می‌برد.

خبرگزاری بخدی به دلایل امنیتی و براساس خواست منابع از ذکر نام آنها خود داری کرده، و تنها تخلص آنها در این گزارش ذکر شده است.

سعادت به خبرگزاری بخدی گفت: “آقای احمد از بیماری گرده و جگر رنج می‌برد و برای درمان به یکی از بیمارستان‌های شهر کراچی مراجعه کرده بود در هنگام مرحله تداوی تشخیص داده شد که او مصاب به سرطان نیز است.”

به گتفه او، احمد برای درمان بیماری سرطان از ناحیه گردن مورد عملیات جراجی قرار گرفت اما زمانی‌که او برای بازکردن بخیه‌های گردنش نزد داکتر مراجعه می‌کرد در مسیر راه از سوی ماموران پولیس پاکستان بازداشت و به زندان “لاندی” کراچی منتقل شد.

در ویدیویی که از این زندانی در اختیار خبرگزاری بخدی قرار گرفته نشان داده می‌شود که دست و پای او در زنجیر بسته شده است.

در ویدیو نشان‌داده می‌شود که او با دست‌های بسته با زنجیر غذایی که خانمش برای او آورده را می خورد.

احمد حدود ۱۸ ماه قبل و پس از سقوط نظام جمهوریت برای این‌که از سوی طالبان شناسایی نشود وارد پاکستان شد.

خانم احمد از فعالان حقوق زن است که در حال حاضر با سه فرزندش، مادر و خواهر شوهرش یکجا در شهر کزاچی زندگی می‌کند.

پس از اگست ۲۰۲۱ و سقوط نظام جمهوریت، میلیون‌ها تن افغانستان را ترک کردند، اکثریت آنها به دو کشور پاکستان و ایران مهاجر شدند.

برخی نظامیان حکومت پیشین که به پاکستان مهاجر شدند از برخورد بد ماموران پولیس بارها انتقاد کردند، برخی نظامیان و فعالان مدنی از این کشور بازداشت و به افغانستان منتقل شده‌اند.

در حالی‌که شمار زندانیان افغان در یک سال گذشته در پاکستان افزایش یافته است، اما وزارت خارجه طالبان هر از گاهی از رهایی زندانیان و انتقال آنها به افغانستان خبر می‌دهد.

رشوه به رییس زندان

سعادت می‌گوید که ماموران زندان، احمد را بسیار شکنجه و لت و کوب کرده‌اند و بخیه‌های عملیات او در ناحیه گردن باز شده و خونریزی کرده است.

به گفته منبع، در حال حاضر این نظامی حکومت پیشین علاوه بر بیماری های گرده و جگر، دچار عفونت زخم ناحیه عملیات شده و دچار خونریزی شده، منبع گفت که دسترسی او به داکتر قطع است.

او به خبرگزاری بخدی گفت: “ما مجبور شدیم بخاطر این‌که آقای احمد را از زیر شکنجه نجات دهیم، با پرداخت ۲۰ هزار کلدار پاکستانی به رییس زندان او را به بخش نسبتا آرام‌تری انتقال داده‌ایم.”

سعادت گفت احمد در بخش تازه منتقل شده هم چند بار مود خشونت قرار گرفته اما ماموران آن نسبت به بخش اولیه آرام‌تر اند.

به گفته سعادت، به تازگی یک زندانی سیاسی در زندان کراچی به اثر شکنجه جان‌داده است.

او گفت تمامی اوراق۱۵۰ صحفه‌‌ای بخش معاینات گرده و جکر احمد را به زندان کراچی نشان داده است اما توجهی به این اسناد نکرده‌اند.

زندان کراچی
در تصویر نشان داده می‌شود که دست‌های زندانیان در زندان لاندی، کراچی با هم دیگر با زنجیر بسته است

زندانی سیاسی

سعادت گفت که احمد در بخش سیاسی زندان “لاندی” کراچی به سر می‌برد و پرونده او هم “سیاسی” است.

هر چند سعادت گفت که احمد تنها به دلیل نداشتن مدارک اقامتی پاکستان بازداشت شده اما او تصریح کرد برخی افغان‌ها گزارش‌های ضد و نقیضی از افغان‌ها به ویژه نظامیان حکومت پیشین در اختیار دستگاه استخبارات این کشور قرار می‌دهند.

کرایه‌های هنگفت

سعادت می‌گوید که خانواده احمد مجبور است ماهانه ۴۰ هزار کلدار پاکستانی بابت مکان به زندان کراچی پرداخت کند.

او می‌گوید که یک چای برای نوشیدن در حالی‌که در شهر ۴۰ کلدار است اما در داخل زندان این مبلغ تا ۱۰۰ کلدار به فروش می‌رسد.

منبع می‌گوید در حالی‌که خانم و خانواده احمد بی‌کار است، پرداخت گزاف هزینه‌های زندان و مخارج زندگی در پاکستان آنها را با بیماری روحی و روانی مبتلا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *