کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تجاوز جنسی دو طالب به یک زن جوان در ولایت غور واکنش نشان داده و گفته است که این موضوع را مستندسازی می‌کند.

این کمیسیون با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این عمل، گفته است: “کمیسیون‌مستقل‌حقوق‌بشر افغانستان، ضمنِ ابرازِ همدردی با خانواده‌های قربانیان، اعلام می‌دارد که این‌گونه اعمال و رویکردهای ضد انسانی را مستندسازی کرده، شاملِ پرونده‌های خشونت‌بارِ مرتکبین می‌سازد و باور دارد که روزی جنایت‌کاران و مرتکبین، در برابرِ دادگاه، خانواده‌های قربانیان و مردم افغانستان مکلف به پاسخ‌گویی خواهند شد.”

کمیسیون در بیانیه‌خود از دو منبع که هویت آن‌ها را افشا نکرده گزارش داده است که دو فرد مسلحِ طالبان، که یکی از آنان ملا قدوس، پسر یکی از فرماندهان گروه طالبان در ولایت غور است، زرمینه ۲۵ ساله را با شلیک گلوله در منزلش به‌قتل رساندند.

در بیانیه آمده است که این دو طالبِ مسلح می‌خواستند بر این زن جوان تجاوزِ جنسی کنند که با مقاومت و داد و فریاد زرمینه مواجه شده و در نهایت ملا قدوس، با شلیکِ گلوله، او را به قتل می‌رساند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید، قربانی حامله بوده است.

حادثه، پنج‌شنبه‌شب (۷ ثورِ) در محلۀ صادسیاه از مربوطات فیروز کوه مرکز ولایت غور در مرکز کشور رخ‌داده ‌است.

طالبان تا هنوز در این باره واکنش رسمی نشان نداده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان قتل این خانم را “مظلومانه” خوانده است.

در بیانیه این کمیسیون آمده است: “طالبان در رویدادهای متفاوت و در نقاط مختلف کشور، با جبر و زور، دختران و زنانِ جوان را به نکاح اجباری مجبور ساخته و یا بالای شان تجاوزِ جنسی کرده‌اند.”

کمیسیون‌مستقل‌حقوق‌بشر افغانستان، از سازمان‌ملل‌متحد و جامعۀ بین‌المللی خواسته است تا این‌گونه اعمالِ ضدِ بشریِ طالبان را به‌عنوانِ نمونه‌های آشکارِ تخطی از حقوق‌بشر و به‌ویژه تجاوز بر حقوق زنان، مطالعه و تحلیل کرده و در مراوداتِ خود با رژیم طالبان، معیار قرار دهند.

طالبان در حدود ۲۱ ماه حاکمیت در افغانستان محدودیت‌های سفت و سختی را علیه زنان وضع کرده، حق تحصیل، کار و سفر رفتن از این قشر را گرفته‌اند.

سران این گروه می‌گویند که تصامیم شان براساس شریعت است و حتی برخی مقامات کار کردن زنان در موجودیت مردان را حرام دانسته‌اند.

این در حالیست که دبیرکل سازمان‌ملل، امروز نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان را در نشستی در دوحه پایتخت قطر فراخوانده است و به گفته این سازمان قرار است روی تعامل با طالبان صحبت و رایزنی کند.

سازمان‌ملل، امروز اعلامیه‌ی منتشر کرد و گفت که قرار است آقای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان‌ملل در باره پیدا کردن راه‌حل مناسب با طالبان با شرکت‌کنندگان نشست صحبت کند.

در اعللامیه آمده است که پیدا کردن دیدگاه مشترک در باره مسایل کلیدی مانند حقوق بشر، حقوق زنان و دختران، تشکیل حکومت فراگیر و مبارزه با تروریزم و مواد مخدر در آجندای این نشست است.

سازمان‌ملل می‌گوید که بدنبال اجتماع نظر در باره مسایل یاد شده است که انتظار می‌رود در نشست دوحه به آن دست‌یابد.

این نشست در حالی برگزار می شود که صدای اعتراضات پیرامون موضوع در سه روز گذشته بلندتر شده است.

براساس اطلاعات منتشر شده نمایندگان ویژه دست‌کم ۲۵ کشور و سازمان‌ بین‌المللی در نشست دوحه دعوت شده‌اند، سازمان‌ملل می‌گوید که طالبان در این نشست دعوت نشده است.

سازمان‌ملل قبلا گفته بود که این نشست پشت درهای بسته برگزار می‌شود، در حلی‌که ده‌ها خبرنگار از نقاط مختلف دنیا به دوحه رفته‌اند اما خبرگزاری فرانسه خبر داد که سازمان‌ملل در مورد اشتراک کنندگان، دستورکار نشست و حتی محل برگزاری نشست اطلاعات چندانی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *