کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در واکنش به ممنوعیت فعالیت مراکز آموزشی در ولایات قندهار و هلمند در جنوب کشور واکنش نشان داده و آن را تخطی صریح و آشکار از حقوق اساسی شهروندان خوانده است.

این کمیسیون با انتشار اعلامیه‌ای‌ این تصمیم طالبان را یک اقدام “ناموجه” دانسته است.

چند روز پیش، وزارت معارف طالبان تمامی مراکز آموزشی محلی در ولایت‌های هلمند و قندهار را «تا اطلاع ثانوی» تعطیل کردند.

این وزارت گفته می‌خواهد فعالیت‌های این موسسات را بررسی کند و هیاتی ویژه نیز برای انجام بررسی تعیین شده است.

در مکتوبی که از سوی وزارت معارف طالبان صادر شده گفته شده که تا ختم پروسه بازرسی هیچ موسسه‌ای حق فعالیت ندارد.

هنوز به طور روشن معلوم نیست که چرا وزارت معارف طالبان فعالیت این مراکز آموزشی را متوقف کرده است اما ظاهرا به نظر می‌رسد که شماری از مراکز آموزشی از سوی چندین نهاد بین‌اللملی از جمله سازمان نجات کودکان و صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در این دو ولایت حمایت می‌شوند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از طالبان خواسته است: “بیش‌تر از این، حقوق و منافعِ علیای کودکان و جوانان کشور را به‌بازی نگیرند و مانعِ تحققِ برنامه‌های مؤسساتِ آموزشی نشوند.”

در اعلامیه این کمیسیون آمده است: “این تصمیم طالبان، به ادامۀ وضعِ محدودیت‌های گسترده بر حقِ آموزش‌و‌پرورش در کشور، تخطیِ  صریح و آشکار از حقوقِ اساسی شهروندان محسوب می‌شود. تا به‌حال طالبان، با وجودِ تلاش‌های گستردۀ جامعۀ ملی و بین‌المللی، محدودیت‌ها برای مکاتبِ کودکان دختر و دخترانِ جوان در دانش‌گاه‌ها را رفع نکرده‌اند.”

به گفته کمیسیون، ادامه محدودیت‌ها، بر روانِ کودکان و جوانان به‌گونۀ خاص و بر روانِ عموم مردم به‌گونۀ عام، آسیب رسانیده و سببِ گسترشِ نا امیدی و خشونت می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *