1. 1-   خوب در ابتدا می شود خود را معرفی کنید و بگویید چه زمانی به اسپانیا آمدید و در کدام شهر زندگی می کنید؟

– خالد جلالی هستم از جمله فارغ التحصیلان دیپارتمنت اسپانیایی و  دانشگاه کابل که  از 21 آگوست سال قبل تا کنون در شهر پمپلونا ایالت نوارا با فامیل خود که شامل خودم، خانمم، و چهار فرزندم می باشیم، اقامت داریم.

  • سطح تحصیل شما چقدر است و در افغانستان چه مصروفیتی داشتید؟

– بنده لیسانس در زبان و ادبیات اسپانوی دارم و در افغانستان به عنوان کارمند رسمی دولتی در شهرداری کابل برای تقریبا هشت سال از سال 2013 الی 2021 ایفای وظیفه می کردم.

  • چگونه توانستید از افغانستان بیرون شوید؟ جریان بیرون شدن را مختصرا توضیح دهید

– پس از تسلط طالبان بر افغانستان و کابل پایتخت آن، تمام کشور های عضو ناتو، روند تخلیه همکاران محلی خود را شروع کردند. من که نیز سال ها با نیروهای اسپانیایی در افغانستان منحیث مترجم کار کرده بودم، شامل روند تخلیه شدم و بعداز دریافت نامه از طرف وزارت خارجه اسپانیا، موفق به خروج از افغانستان شدم. بتاریخ 20 اگست نامه را دریافت کردم و روز بعد توانستم باعبور از موانع، از طریق ابی گیت، به همکاری نظامیان اسپانیایی، داخل فرودگاه کابل شوم و با پرواز نظامی، ابتدا به فرودگاه دوبی و بعدا با یک پرواز ملکی، وارد مادرید شدیم. یک روز را در کمپ توریخون منتظر ماندیم و روز بعد وارد شهر پمپلونای ایالت نوارا شدیم. تا حال که بیش از یک سال می شود، در این شهر با فامیلم زندگی می کنم.

  • آیا در زمان ورود به اسپانیا کمک های لازم از جانب دولت اسپانیا به شما صورت گرفته و کدام موسسه شما را کمک می کند؟

– مؤسسه‌ای که من از آن کمک دریافت می‌کنم CEAR است که تا فی الحال از بابت دریافت کمک‌ها از این مؤسسه شکایتی ندارم. موسسه مذکور با فراهم آوری امکانات معیشتی از قبیل سرپناه، غذا، لباس، خدمات حقوقی مانند وکیل مدافع، خدمات صحی، شامل ساختن فرزندانم در مکتب، خدمات کرایه بس، کورس های مسلکی، کورس های تقویت زبان مارا همکاری کرده است.

  • روند ادغام شما در جامعه چگونه بوده و فعلا مصروف چه کاری استید؟

– با آنکه مهاجرت سختی‌های خود را دارد اما با توجه به اینکه من زبان اسپانوی را از قبل آموخته بودم روند ادغام در جامعه برایم نسبت به دیگران آسانتر بود. تا حال کورس های مسلکی را در بخش های لوژستیک و استفاده از وسایل ترانسپورتی فرا گرفته ام. در ضمن، توانسته امتحان رانندگی را موفقانه سپری کرده و سند لازم را به دست آورم. فرزندانم مصروف آموختن در مکتب استند و زبان را تا حدود زیادی آموخته اند. زندگی روال عادی اش را می پیماید و ما تلاش می کنیم تا با شرایط جدید و تغییرات رخ داده، عادت کرده و خود را وفق دهیم.

  • در آینده روی برنامه های کار میکنید؟

– در آینده نزدیک بدنبال کاری برای امرار معاش و در درازمدت بدنبال ادامه تحصیل هستم.اگر دولت اسپانیا در قسمت تاییدی اسناد تحصیلی مهاجران افغانستانی، تسهیلاتی را فراهم سازد، می خواهم ادامه تحصیل دهم و کار خوب تر و مناسب تر را پیدا کنم.

  • از مشکلات و چالش ها و هم فرصت های موجود در اسپانیا که فراروی افغان ها قرار دارند، صحبت کنید

– چالش عمدهء که بدون استثناء سر راه همه مهاجرین و بصورت اخص افغان ها قرار دارد، مشکل پیدا کردن مسکن برای ادامه زندگی است. چون می‌توان گفت تقریباً پیش شرط تمام مالکان جایداد ها برای کرایه مسکن، داشتن قرارداد کاری نا محدود، وثیقه، اسناد میزان حقوق و دستمزد وغیره اسنادی می‌باشد که داشتن آن برای مهاجرین که تازه وارد این کشور شده اند، تقریباً نا ممکن است. پول گزاف کرایه خانه از طرفی و عدم جذب مهاجرین در بازار کار از جمله چالش های دیگر است که سر راه مهاجران افغانستانی قرار گرفته است. نسبت نبود امکانات کاری خوب، نمی توانیم نیاز های فرزندان خود را تامین کنیم. چون در آمد خوب نداریم. از دولت اسپانیا تقاضا می کنیم تا در این عرصه توجه جدی مبذول داشته و نیاز های ما را که بخاطر همکاری با نظامیان اسپانیایی جان های ما را در خطر انداختیم، مدنظرداشته باشد. در شرایط فعلی تفاو ت عمده میان وضعیت افغانستان و اسپانیا، امنیت خوب و امکانات تحصیل فرزندان ما مخصوصا دختر ها در اسپانیا است. در حالیکه افغانستان منحیث وطن اصلی ما هم شرایطی داشت که می توانست قناعت مارا فراهم کند، مشروط بر اینکه خطر جانی متوجه ما نمی بود.

تشکر از شما

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *