1. 1-   خوب در ابتدا می شود خود را معرفی کنید و بگویید چه زمانی به اسپانیا امدید و در کدام شهر زندگی می کنید؟

– احمد فیاض فاضل هستم از جمله استادان پیشین دانشگاه کابل که  از 23 آگوست سال قبل تا کنون در شهر مورسیا اقامت دارم.

  • سطح تحصیل شما چقدر است و در افغانستان چه مصروفیتی داشتید؟

– بنده یک لیسانس در کمپیوترساینس و همچنان لیسانس دیگری در زبان و ادبیات اسپانوی دارم و در افغانستان به عنوان نامزد پوهنیار در دانشگاه کابل، دانشکده زبان‌های خارجی تدریس می کردم

  • چگونه توانستید از افغانستان بیرون شوید؟ جریان بیرون شدن را مختصرا توضیح دهید

– پس از سقوط دراماتیک افغانستان بدست طالبان، ادامه زندگی را زیر چتر رژیمی که نه تنها نمی‌تواند کوچکترین حقوق و نیازهای اولیه شهروندان خود را تأمین کند، بلکه حتی در بسا موارد این حقوق را از آنان می گیرد؛ برای خود محال دیدیم. بنابراین به لطف خدا و کمک همکاران و کمک وزارت خارجه اسپانیا موفق به خروج از افغانستان شدیم.

  • آیا در زمان ورود به اسپانیا کمک های لازم از جانب دولت اسپانیا به شما صورت گرفته و کدام موسسه شما را کمک می کند؟

– مؤسسه‌ای که من از آن کمک دریافت می‌کنم cepaim است که تا فی الحال از بابت دریافت کمک‌ها از این مؤسسه شکایتی ندارم، اما فکر می‌کنم اگر مؤسسهء مذکور برای مهاجرین در قسمت حقوق و مکلفیت های شان معلومات بیشتر ارایه کند و در ضمن در قسمت جستجوی مسکن با مهاجرین کمک کند قطعاً در فرایند موفقیت این مؤسسه مؤثر واقع خواهد شد

  • روند ادغام شما در جامعه چگونه بوده و فعلا مصروف چه کاری استید؟

– با آنکه مهاجرت سختی‌های خود را دارد اما با توجه به اینکه من زبان اسپانوی را از قبل آموخته بودم روند ادغام در جامعه برایم نسبت به دیگران آسانتر بود. در حال حاضر مشغول فرا گرفتن آموزش‌های تخنیکی و مسلکی در بخش برنامه نویسی در یکی از انستتیوت های شهر مورسیا هستم.

  • در آینده روی برنامه های کار میکنید؟

– در آینده نزدیک بدنبال کاری برای امرار معاش و در درازمدت بدنبال ادامه تحصیل هستم

  • از مشکلات و چالش ها و هم فرصت های موجود در اسپانیا که فراروی افغان ها قرار دارند، صحبت کنید

– چالش عمدهء که بدون استثناء سر راه همه مهاجرین و نه تنها افغان ها قرار دارد، مشکل پیدا کردن مسکن برای ادامه زندگی است. چون می‌توان گفت تقریباً پیش شرط تمام مالکان جایداد برای کرایه مسکن داشتن قرارداد کاری نا محدود، وثیقه، اسناد میزان حقوق و دستمزد وغیره اسنادی می‌باشد که داشتن آن برای مهاجرین که تازه وارد این کشور شده اند تقریباً نا ممکن است.

– پول گزاف کرایه خانه از طرفی و عدم جذب مهاجرین در بازار کار از جمله دیگر چالشی است که سر راه مهاجرین قرار گرفته است.

– در میان تمام چالش های که وجود دارد تنها فرصتی که بیشتر از دیگر فرصت ها به چشم من آید فرصت تحصیلی است، مخصوصاً برای دختران که فارغ از قید و بندها می‌توانند به تحصیل خویش ادامه دهند. البته به عنوان یک مهاجر و یک دانشجو آنچه که بیشتر از هر چیزی دیگر برای ما خواستنی است و تمنا داریم دولت اسپانیا آنرا فراهم نماید همین زمینه تحصیل است.

تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *