ندیم و حنفی

اتحادیه اروپا اعلام کرده که وزرای تحصیلات‌عالی و امر به معروف و نهی از منکر طالبان را به علت صدور فرمان ممنوعیت تحصیل دختران و اعمال تفکیک جنسیتی تحریم کرده است.

در بیانیه این اتحادیه که به روز سه‌شنبه (۱۶ حوت) منتشر شده آمده است که ندا‌محمد ندیم و محمد‌خالد حنفی به صورت مستقیم در نقض حقوق بشر و سوءاستفاده از آن، به‌ویژه خشونت جنسی و جنسیتی نقش دارند.

این تحریم‌ها به مناسب هشت مارچ روز جهانی زن اعمال شده است، ندیم و حنفی از چهر‌های تندروی گروه طالبان هستند.

جبهه‌گیری ندیم در برابر زنان، تحصیل و حجاب همواره در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده است. او پس از اعلام فرمان ممنوعیت تحصیل دختران، دانشگاه‌ها به ویژه داختران دانشجوی دانشگاه کابل را به بی‌حجابی و بی‌عفتی متهم کرده است.

این دو مقام طالبان هنوز در باره تحریم اتحادیه اروپا واکنش نشان نداده‌اند.

ندا‌محمد ندیم چند روز پیش در حساب توییتر خود نوشت: “اسلام تغییر نمی کند، ۱۴۰۰ سال پیش هم همین‌طور بود و حالا هم. نمی شود گفت حالا که قرن ۲۱ است، پس باید در احکام شرعی تغییراتی ایجاد کنیم یا چشم بر آنها ببندیم، در زمان “امیرالمومنین” ملا محمد عمر مجاهد، شریعت به زنان اجازه کار و تحصیل نمی داد، حالا چطور اجازه می دهد؟

فهرست تحریم اتحادیه اروپا

در فهرست تحریم اتحادیه اروپا سه نهاد و نُه فرد در کشورهای مختلف نیز شامل هستند. این اتحادیه گفته است که با این اقدام، بر عزم خود برای ارتقا و حمایت از حقوق بشر در سراسر جهان تاکید می‌کند.

افسران فرماندهی پولیس مسکو، زندان قرچک ایران، دفتر رییس امور امنیت نظامی در میانمار، اعضای بلندپایه نیروهای مسلح روسیه، فرماندهان شبه‌نظامیان سودان جنوبی، معاون وزیر داخله میانمار و گارد جمهوری سوریه به دلیل نقش آن‌ها در نقض جدی حقوق بشر جنسی و جنسیتی شامل فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا هستند.

اتحادیه اروپا خاطرنشان کرده است که افراد و نهادهای فهرست‌شده اکنون در معرض مسدود شدن دارایی در  این اتحادیه قرار دارند و علاوه بر این، این تحریم مشمول ممنوعیت سفر به کشورهای عضو این اتحادیه خواهد بود.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: “با تصمیم امروز، ما تلاش‌ها را برای مقابله با خشونت جنسی و جنسیتی افزایش می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که مسوولان کاملاً در قبال اقدامات خود پاسخگو هستند و با مصونیت از مجازات مبارزه کنیم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *