بدبنال رد درخواست شورای علمای شیعه افغانستان مبنی بر تدریس فقه شیعه از سوی وزارت تحصیلات‌عالی طالبان، این شورا ضمن اعتراض به این تصمیم گفته است که موضوع درخواستی خود را پس از این با سران طالبان پیگیری می‌کند.

 

چند روز پیش، وزارت تحصیلات‌عالی طالبان اعلام کرد که بر اساس مصوبه جلسه شورای رهبری این وزارت به درخواست شورای علمای شیعه پاسخ منفی داده است.

این وزارت گفته است: “تقاضای شورای علمای شیعه به دلیل این‌که یک نظام واحد نیازمند نصاب و قانون واحد است، عملی نیست.”

پیگیری با مقامات عالی رتبه

در اعلامیه شورای علمای شیعه افغانستان آمده است که از این فیصله قناعت ندارد و موضوع را با مقامات بلنپایه طالبان پیگیری می‌کند.

در اعلامیه این شورا گفته شده است: “پذیرش تدریس فقه جعفری در دانشگاه بامیان در کنار این‌که حق مسلم میلیون‌ها شیعه افغانستان است، می‌تواند در راستای تحکیم اخوت اسلامی، وحدت ملی و جلب اعتماد مردم گامی مؤثر باشد.”

پیشتر شورای علمای شیعه افغانستان از طالبان خواسته بود که مذهب تشیع را به رسمیت بشناسد، زمینه اجرایی شدن قانون احوال شخصیه اهل تشیع را فراهم کند و این‌که کارمندان شیعه در ادارات دولتی جذب شوند، طالبان هر سه این درخواست را رد کرد‌ه‌اند.

در حکومت پیشین افغانستان، مذهب شیعه به رسمیت شناخته شده بود و در محاکم قانون احوال شخصیه اجرا می‌شد. در مکاتب ولایت‌های شیعه‌نشین هم فقه و عقاید جعفری تدریس می‌شد.

پیش از این فقه شیعه در دانشگاه بامیان، که ولایتی عمدتا شیعه‌نشین است، تدریس می‌شد. اما چندی پیش گزارش‌هایی نشر شد مبنی بر این‌که تدریس فقه شیعه از برنامه آموزشی دانشگاه بامیان حذف شده است.

کارشناسان عدم به رسمیت شناختن دیگر مذاهب در افغانستان از سوی طالبان را تبعیض دینی و نقض آشکار حقوق اساسی اقلیت‌های مذهبی و قومی خوانده‌‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *