ند پرایس

ند‌پرایس، سخن‌گوی وزارت امور خارجه امریکا، طالبان را به چندین مورد نقض مفاد توافق‌نامه “دوحه” متهم کرده است.

آقای پرایس دیروز در واشنگتن به خبرنگاران گفت که طالبان بخش‌های توافقنامه دوحه را نقض کرده‌اند از جمله پناه دادن به گروه‌های تروریستی مانند رهبر بدنام القاعده.

دیروز دهم حوت مصادف بود به سالروز امضای توافقنامه صلح طالبان با امریکا، در این روز، دو طرف پس از یازده دور گفت‌وگو به نتیجه رسیدند و در غیاب نمایندگان دولت پیشین افغانستان، باهم توافقنامه صلح امضا کردند.

طالبان دیروز محفل مجللی به این مناسبت در کابل برگزار کردند، ملا عبدالغنی برادر، رییس هیات مذاکره کننده طالبان در گفت‌وگوهای صلح قطر، امریکا را متهم کرد که به تعهدات خود در توافق‌نامه عمل نکرده است.

او و دیگر مقامات طالبان از امریکا به شدت انتقاد کردند، ملا برادر گفت که ایالات متحده امریکا به طور غیرقانونی دارایی‌های افغانستان را مسدود کرده، نام رهبران طالبان را در لیست سیاه نگه داشته و به سایر کشورهای جهان اجازه نمی‌دهد که “افغان‌ها” را کمک کنند.

در باره تعهدات جانب طالبان ملا برادر گفت: “امارت اسلامی توافقنامه دوحه را به خوبی اجرا کرده است، حکومتی را با همه شرکت کنندگان تشکیل داده، امنیت کامل را ایجاد کرده و فعالیت های انکشافی به خوبی پیش می رود.”

در سال ۱۳۹۸ هیأت طالبان مذاکرات ۱۸ ماهه‌ای را با نمایندگان آمریکا در دوحه قطر شروع کرد و در دست‌کم ۱۱ دور گفت‌وگو در نهایت توانستند خواسته‌های خود را به طرف آمریکایی بقبولانند.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان یکی از خواسته‌های طالبان بود که جانب واشنگتن آن را پذیرفت و به خروج نیروهایش از افغانستان شروع کرد.

به تاریخ ۱۰ حوت ۱۳۹۸ توافقنامه “دوحه” به امضا رسید.

در حالی‌که مذاکرات در دوحه کماکان ادامه داشت، اشرف غنی احمدزی به شمول حمدالله محب و محمود فضلی از افغانستان فرار کردند و قدرت را به طالبان واگذار کردند.

ند‌پرایس می‌گوید که طالبان گام‌های نامطلوبی در برابر گروه‌های تروریستی در افغانستان برداشته و به ایمن‌الظواهری، رهبر وقت القاعده پناه داده‌اند.

او گفت که طالبان در توافق‌نامه‌ دوحه بر مشارکت در گفت‌وگوهای سیاسی با سایر سیاسیون افغانستان تعهد کرده بودند اما به آن عمل نکرده‌اند.

سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید، توافق‌نامه‌ دوحه همان طور که از نامش پیداست توافق‌نامه برای آوردن صلح به افغانستان است، به گفته او این توافق‌نامه حل‌وفصل مسالمت‌آمیز افغانستان را پیش‌بینی می‌کند، نه تسلط طالبان در این کشور را.

او یکی دیگر از موارد نقض این توافقنامه از سوی طالبان را بسته شدن مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران خواند و تاکید کرد که طالبان تعهد شان را در قبال مردم افغانستان نقض کرده‌اند.

او به سران طالبان گوش‌زد که به تعهدات شان مطابق توافق‌نامه دوحه عمل کنند، و در قدم اول به گفته او به دختران و زنان افغانستان اجازه دهند به تحصیل و کار برگردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *