انستیتوت مطالعات جنگ که مقر آن در واشنگتن است، با نشر گزارشی گفته است که احتمال تشدید اختلاف‌ میان سران گروه طالبان از هر زمان دیگر بیشتر شده است.

در گزارش این انستیتوت وضعیت کشورهای افغانستان، ایران، پاکستان، روسیه، اکراین، سوریه، عراق، سومالیا و مالی بررسی شده کشورهای که بیشتر درگیر جنگ هستند یا هم از منازعات داخلی و یا حضور گروه‌های تروریستی رنج می‌برند.

در گزارش در باره افغانستان گفته شده است  که انحصار قدرت توسط ملا هیبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان، زمینه درگیری‌های داخلی و بروز اختلافات عمیق درون گروهی را تشدید کرده است.

این انستیتوت هشدار داده است که احتمال درگیری و وقوع جنگ داخلی میان سران طالبان وجود دارد.

در گزارش به ایجاد یک واحد نظامی از سوی ملا هبت‌الله آخوندزاده، و برکناری سرپرست وزارت مالیه این گروه اشاره شده است.

انستیتوت مطالعات جنگ می‌گوید، تلاش‌های رهبر طالبان برای تشکیل یک واحد نظامی ویژه برای خودش ممکن است نگرانی‌ها در مورد انحصار قدرت توسط او را تشدید کند و درگیری‌ میان‌این گروه را افزایش دهد.

در گزارش آمده است که رهبر طالبان، هدایت‌الله بدری، وزیر پیشین مالیه را برکنار کرد که این امر ممکن شکاف‌های جدی را میان سران طالبان ایجاد کند.

پیتشر رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین اداره امنیت ملی کشور گفت که به دستور ملا‌هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان در یک سال گذشته ۶۰ میلیارد افغانی پول نقد از وزارت مالی به دفتر او در قندهار منتقل شده است.

او گفته است که از این پول برای خرید وفاداری برخی از سران قومی و ساخت و تمویل گروه نظامی چهل هزار نفری که متشکل از اقوام و سر سپرده های ملا هیبت‌الله و افراد نزدیکش می‌باشد که در قندهار تشکیل شده است، به مصرف می رسد.

به گفته نبیل، ملا هیبت‌الله در غیاب وزیر مالیه، رؤسای گمرکات را از بین اقوام و نزدیکان/ معتمدین خود تعیین و به آنها دستور داده است که در آینده سهم مصارف قندهار مستقیماً از گمرک‌های ولایات به دفتر وی در قندهار ارسال شود.”

در اعتراض به انتقال این مقدار پول نقد به دفتر رهبر طالبان در قندهار، ملا هیبت‌الله بدری، از سمت وزارت مالیه استعفا کرد، رهبر طالبان حدود ده روز پیش برای جلب رضایت، بدری را به عنوان رییس بانک مرکزی افغانستان منصوب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *