سید احمد احمدی، رییس اداره استخبارات طالبان در تخار

دو مقام بلند‌پایه طالبان که سمت‌های مهمی در این گروه دارند، به اتهام فساد مالی بازداشت شده‌اند. گزارش‌ها حاکیست که ماموران اداره استخبارات طالبان، سیداحمد احمدی و عبدالمجیب مشفق را بازداشت کرده‌اند.

سید احمد احمدی، رییس اداره استخبارات محلی طالبان در ولایت تخار بود و همچنین عبدالمجیب مشفق به عنوان رییس زراعت طالبان در ولایت پنچشیر کار می‌کرد.

گفته شده است که این دو مقام طالبان در حال حاضر در بازداشت اداره استخبارات این گروه قرار دارند، طالبان رسما در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

احمدی، رییس اداره استخبارات طالبان در ولایت تخار به اتهام قاچاق و فروش آثار باستانی بازداشت شده و اتهام وارده به عبدالمجیب مشفق، رییس زراعت طالبان در پنجشیر که سه روز پیش بازداشت شده سرقت اجناس دولتی، فساد اداری و سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفوی خوانده شده است.

فساد مالی افسار گسیخته همواره در افغانستان وجود داشته است، حکومت‌های پیشین با تمامی تلاش‌ها به این دلیل که مقامات و سران حکومت آغشته به فساد بودند، نتوانستند این پدیده را کاهش بدهند و یا ازبین ببرند.

وضعیت مبارزه با فساد در افغانستانی تحت حاکمیت طالبان در بررسی‌های سازمان شفافیت بین‌المللی کمی بهبود یافته و از جایگاه ۱۷۴ جدول در سال ۲۰۲۱ با ۲۴ پله صعود در سال ۲۰۲۲ در شاخص جهانی مبارزه علیه فساد اداری در جایگاه ۱۵۰ قرار گرفت.

این سازمان گفته که افغانستان در رتبه‌بندی فساد دولت‌های جهان در سال گذشته، با کسب ۲۴ امتیاز، بین ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۵۰ قرار گرفته است.

افغانستان در سال‌های گذشته همواره در پایین‌ترین رتبه‌های این فهرست قرار داشته و فساد یکی از بزرگترین مشکلات کشور خوانده شده است.

گفته شده است که ماموران استخبارات طالبان آقای احمدی را از تخار به کابل انتقال داده‌اند، او متهم است که یک اثر باستانی را به ارزش ۸ میلیون افغانی فروخته است.برخی منابع اما گفته‌‌اند که احمدی در یک سفر کاری به کابل رفته‌است.

در همین‌حال، گفته شده که عبدالمجیب مشفق به اتهام دزدیدن گندم از گدام ریاست زراعت، سرقت باتری‌ها و تخته‌های سولر و به حیف و میل مصارف دفتر بازداشت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *