بانک مرکزی افغانستان که در کنترول طالبان است مدعی شده که نرخ تورم در یک سال گذشته به شدت کاهش یافته است.

احمدجواد سداد، رییس سیاست‌ پولی این بانک امروز در کابل به خبرنگاران گفت که نرخ تورم از ۱۵.۳ درصد در ماه دلو سال قبل به عدد تک رقمی ۳.۵ درصد در ماه دلو ۱۴۰۱ رسیده است.

آقای سداد گفت که نرخ تورم آخرین بار در ماه دلو ۱۴۰۱ سنجش شده است.

او به خبرنگاران در کابل گفت که ارزش پول افغانی در برابر دالر ۱.۰۱ درصد افزایش یافته است در حالی‌که به گفته او سال قبل واحد پول افغانستان کاهش ۱۳.۸۶درصدی را در برابر دالر تجربه کرد.

سداد
سداد مدعی شد که مطابق گزارش واحدهای پولی بلومبرگ، واحد پول افغانستان در جمع نُه واحد پولی برتر قرار گرفته

ریس سیاست پولی بانک مرکزی طالبان مدعی شد که مطابق گزارش واحدهای پولی بلومبرگ، واحد پول افغانستان در جمع نُه واحد پولی برتر قرار گرفته است.

بانک مرکزی افغانستان درحالی‌ از کاهش نرخ تورم در کشور صحبت می‌کند که گزارش‌ سازمان‌های امداد‌رسان حکایت از گسترش بی‌کاری، فقر و افزایش افراد گرسنه در افغانستان دارد.

حدود پنج روز پیش، برنامه غذایی جهان از گسترش بی سابقه فقر و گرسنگی در افغانستان به شدت اظهار نگرانی کرد و برای رسیدگی به این وضعیت بودجه فوری درخواست داده است.

این برنامه گفته که رقم نیازمنان به مواد غذایی در افغانستان به مرز ۲۹ میلیون تن رسیده، که افزایش این افراد در طول سال‌های گذشته بی‌سابقه است.

برنامه غذایی جهان گفته است که به صورت فوری به ۹۳ میلیون دالر نیاز دارد تا ۱۳ میلیون تن را در ماه اپریل، تحت پوشش قرار دهد.

این برنامه می‌گوید، در شش ماه آینده به ۸۰۰ میلیون دالر دیگر نیاز دارد تا به نیازمندان در افغانستان کمک کند.

پس از حاکمیت طالبان میلیون‌ها نفر بی‌کار شدند و سپس سیاست ضدستیزانه این گروه نیز باعث شد که هزاران زن کار و شغل خود را در موسسات داخلی و بین‌المللی از دست بدهند. در کنار این سیاست، خشکسالی، زلزله و سیلاب منجر به ایجاد بحران اقتصادی در کشور شد.

کارشناسان مسایل اقتصادی بارها از گسترش بحران اقتصادی که منجر به افزایش فقر و گرسنگی در کشور می‌شود هشدار دادند، اما طالبان هیچ توجهی به این هشدارها نکردند و حتی استدلال کردند که “امارت اسلامی” را طالبان برقرار کردند و مردم “روزی” شان را از خدا بخواهند.

رییس سیاست‌ پولی بانک مرکزی طالبان به خبرنگاران گفت که در یک سال گذشته، مبلغ سه میلیارد و ۱۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار افغانی بانک‌نوت‌های جدید چاپ و در همین سال، مبلغ یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون افغانی نیز توزیع شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *