زنان معترض در کابل

با وجود جو شدید امنیتی در کابل و سایر شهرهای کشور، زنان معترض به فرامین “زن‌ستیزانه” طالبان در کابل پایتخت و غور اعتراض کرده‌اند.

ده‌ها زن معترض امروز (هشت مارچ) که مصادف است به روز جهانی زن، خواهان لغو فرامین زن ستیزانه طالبان شدند.

گروهی زنان در کابل سیاست‌های طالبان در برابر زنان را غیر انسانی و اسلامی خوانده‌اند. آنها با انتشار قطعنامه‌ای خواهان برقرار عدالت در برابر زنان کشور شدند.

معترضان شعار “زن، کار، آزادی” سر می‌دادند.

آنها از جامعه جهانی و سازمان‌ملل خواستند که طالبان را در برابر نقض حقوق زنان پاسخ‌گو قرار دهند.

تصاویری از ولایت غور نیز منتشر شده است که نشان می‌دهد شماری از زنان تجمع اعتراضی در برابر فرامین طالبان راه اندازی کرده‌اند.

آنها در این تجمع به فرامین طالبان در برابر زنان اعتراض کرده‌ و خواستار برگشت زنان به تحصیل و کار شده‌اند.

طالبان به خبرنگاران اجازه ندادند که این تجمع را پوشش خبری دهند. گفته شده است که طالبان یک دختر معترض را بازداشت کرده‌اند.

همزمان از کابل گزارش شده است که حضور طالبان در برخی مناطق به ویژه در اطراف دانشگاه‌کابل سنگین بوده است.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به زنان پیام داده است که حاکمیت “مستبدانۀ” طالبان دیر نمی‌پاید.

این کمیسیون با نشر بیانیه‌ای گفته است: “پرونده سنگینِ چهره‌های سیاه و بدنامِ این گروه [طالبان] در پیش‌گاه زنان و مردان باوقار کشور، بررسی عادلانه خواهد شد و عاملین رنج و دردِ مردمِ بی‌گناه ما، جزای اعمال ظالمانۀ شان را خواهند دید.”

در بیانیه از تمام نهادهای حقوق‌بشری جهان خواسته شده تا در این روزهای سخت و دشوار، در کنارِ زنانِ درددیده و با شهامتِ افغانستان قرار بگیرند و صدای دادخواهانۀ شان را در حمایت از داعیۀ عادلانۀ زنان کشور، بلند کنند.‌

این کمیسیون یک‌بار دیگر از سازمان‌ملل‌متحد خواسته است که یک میکانیسمِ نظارتیِ مستقل، دایمی و معنادار را، با ترکیبِ هیئتِ متشکل از شخصیت‌های متعهد و با تجربه، برای افغانستان در نظر بگیرد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است حقوق‌بشریِ زنان، باید در اولویت‌های هر برنامه و از مباحثِ مهمِ هر گفت‌و‌گو پیرامونِ افغانستان قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *