بدبنال فراخوان جبهه مقاومت‌ملی به رهبری احمد مسعود منبی بر ایجاد هماهنگی و وحدت‌عمل میان نیروهای مسلح مخالف طالبان، جبهه آزادی افغانستان روز پنج‌شنبه ۲۴ حمل با نشر بیانیه‌ای از این پیشنهاد استقبال کرده است.

در اعلامیه این جبهه آمده است: “جبهه آزادی افغانستان حمایت اعم جریان‌های ضد طالبانی به ویژه جبهه مقاومت ملی و شورای مقاومت ملی از هم‌سنگران آزادی‌خوا‌ه‌شان را به دیده قدر نگریسته و ضمن ابراز امتنان، آماده‌گی همه جانبۀ خویش را غرض هم‌کاری و هم‌آهنگی تا سطح وحدت مبارزاتی را با همه جریان‌های ضد تروریزم طالبانی، اعلام می‌دارد.”

این فراخوان پس از آن از سوی جبهه مقاومت‌ملی مطرح شد که چند روز پیش به شمول یک فرمانده مشهور جبهه آزادی افغانستان، هفت تن از سربازانش کشته و از سرنوشت یک فرمانده دیگر هنوز خبری موثقی در دست نیست.”

جبهه مقاومت ملی گفته است که کشته شدن این فرماندهان ضرورت ایجاد هماهنگی و حدت‌عمل را در میان نیروهای مخالف طالبان برجسته ساخته است.

این جبهه می‌گوید: “امیدواریم با تلاش‌های که در این راستا وجود دارد به زودی شاهد ایجاد یک چتر بزرگ برای انسجام و بسیج همه نیروهای ضد طالبان باشیم.”

با این حال، جبهه آزادی افغانستان هشدار داده است که طالبان و “مزدوران محلی” شان بهای هر قطره خون نیروهای این جبهه که کشته شده‌اند را می‌پردازند.

آزار و اذیت غیرنظامیان

جبهه آزادی افغانستان مدعی شده است که طالبان به صورت گسترده اقدام به آزار، اذیت، بازداشت وشکنجه افراد ملکی در ولایات کابل، پروان، کاپیسا و پنجشیر به ظن رابطه و حتی هم‌سویی با جریان‌های مقاومت ضد طالبانی به ویژه جبهۀ آزادی افغانستان کرده‌اند.

در اعلامیه این جبهه آمده است که این غیرنظامیان هنگام ادای نمازه جنازه کشته شدگان بازداشت و در موارد مورد لت و کوب قرار گرفته‌اند.

جبهه آزادی افغانستان می‌گوید که این عمل طالبان خلاف موازین انسانی و اسلامی بوده و تنها در قاموس تروریزم طالبانی قابل اجرا است.

نیروهای مسلح مخالف طالبان اخیرا از راه اندازی عملیات‌های بهاری علیه طالبان خبر داده‌اند. عملیات که منجر به گماشتن افراد نزدیک به رهبر طالبان در سمت‌های بلند در ولایات شمالی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *