صلاح الدین ربانی

جزب جمعیت اسلامی افغانستان به رهبری صلاح‌الدین ربانی از احزاب مهم جهادی در کشور از سازمان‌ملل خواسته است که ماهیت کاری نمایندگی سیاسی خود را در افغانستان مورد بازنگری قرار دهد.

این حزب ناوقت شب گذشته، از قول صلاح‌الدین ربانی، بیانیه‌ای صادر کرد و از موقف ائتلاف جنبش‌های زنان معترض افغانستان حمایت کرده است.

این ائتلاف دیروز و پس از این‌که یوناما یا هیات معاونیت سازمان ملل در افغانستان رخصتی اجباری کارمندانش را بابت ممنوع قرار دادن کار زنان از سوی طالبان در دفاتر این سازمان تمدید کرد، واکنش نشان داد و یوناما را به اختیار کردن سیاست نرم و مدارا با طالبان متهم کرد.

در قطع‌نامه‌ای که ائتلاف جنبش‌های زنان معترض افغانستان منتشر کرد گفته شده که یوناما حتی از حقوق بشری کارمندان خود دفاع نتوانست و بهتر است دروازه این سازمان در افغانستان بسته بماند.

این ائتلاف مدعی شده که انعطاف‌پذیری بیش از حد یوناما در برابر طالبان زمینه هر چه بیشتر سرکوب مردم به ویژه زنان را از سوی این گروه فراهم کرده است.

نهاد عیب‌پوش

در بیانیه حزب جمعیت اسلامی این حزب یوناما را یک نهاد “عیب‌پوش” طالبان خوانده است.

این حزب عدم کفایت و ناتوانی یوناما را از موضوعاتی دانسته که صلاح‌الدین ربانی در نامه‌ی خود به دبیرکل سازمان ملل به آن یادآوری کرده است.

سازمان‌ملل تا هنوز به موضوع‌گیری حزب جمعیت اسلامی و ائتلاف جنبش‌های زنان معترض افغانستان واکنش نشان نداده است.

پس از این‌که طالبان کار زنان در ساختارهای سازمان ملل در افغانستان را ممنوع کردند، یوناما در واکنش به این تصمیم‌گیری، تمامی کارمندانش را به رخصتی اجباری فرستاد.

پیشتر نیز سازمان‌ملل دو بار هیات بلندپایه‌ای را جهت گفتگو با طالبان و پیدا کردن راه حل برای بازگشت زنان به کار با نهادهای خیریه بین‌المللی به افغانستان فرستاد اما این گفتگوها نتایج ملموسی به همراه نداشته است.

در حالی‌که اعتراضات در داخل کشور و فشارهای بین‌المللی در برابر سیاست ضد ستیزانه‌ای طالبان گسترده بوده است اما طابان هنوز از موضع شان عقب نشینی نکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *