انفجار در نزدیک وزارت خارجه

یک بمب‌گذار انتحاری مواد انفجار حامل خود را در نزدیک وزارت امور خارجه طالبان در کابل منفجر کرد.

خالد زدران، سخن‌گوی وزارت داخله طالبان می‌گوید در این انفجار شش تن کشته و شماری هم زخمی شده‌اند.

زدران در حساب توییتر خود نوشت که مهاجم انتحاری قبل از رسیدن به هدف در نزدیک ایست بازرسی در چهار راه ملک اصغر شناسایی و هدف تیراندازی نیروهای طالبان قرار گرفت.

او می‌گوید که در نتیجه انفجار مواد حامل فرد انتحاری، شش غیرنظامی در محل کشته و تعدادی به شمول سه طالب زخمی شده‌اند.

این رویداد امروز (دوشنبه ۷ حمل) حوالی ساعت یک پس از جاشت رخ‌داد، زمانیکه بیشتر کارمندان وزارت خارجه در حال رفتن به طرف خانه بودند.

تا هنوز مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است، اما در حمله حدود چهار ماه پیش که منجر به کشته شدن شماری از کارمندان این وزارت به شمول چند دیپلمات ارشد وزارت خارجه شد، داعش مسوولیت آن را به عهده گرفت.

بیمارستان ایمرجسنی در کابل در توییتی اعلام کرد که از انفجار امروز ۲ کشته و ۱۲ زخمی به این بیمارستان آورده شده که یک کودک نیز در میان قربانیان است.

انفجار در نزدیک وزارت خارجه طالبان
این دومین حمله خونبار در نزدیک وزارت خارجه طالبان در کمتر از چهار ماه است

قربانیان کی‌ها اند

طالبان تا هنوز در باره هویت قربانیان انفجار چیزی نگفته‌اند، اما گفته می شود که کشته و زخمی‌های این رویداد بیشتر دیپلمات‌ها و کارمندان وزارت خارجه هستند.

فردین برمکی، از دیپلمات‌های پیشین وزارت خارجه افغانستان در توییتی عکس‌هایی از همکاران سابق خود را منتشر کرده و گفته که در انفجار امروز جان باخته‌اند.

آقای برمکی نوشته است که اسدالله امیری و امان‌الله سلیم که به کار شان پس از بازگشت طالبان در این وزارت ادامه می‌دادند در این رویداد کشته شده‌اند.

حمله به وزارت خارجه طالبان

جبهه مقاومت ملی افغانستان گفته، بسیاری از حمله‌های انتحاری که در مناطق مختلف افغانستان به‌ویژه در کابل رخ می‌دهد، ناشی از اخلافات درونی سران طالبان است

محکومیت حمله

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) ساعات پس ازانفجار با نشر خبرنامه‌ای گفته که هدف قرار دادن غیرنظامیان، یک امر غیرقابل قبول است.

یوناما می‌گوید که گزارش‌های دریافت کرده است که در انفجار امروز در نزدیکی وزارت خارجه طالبان شماری زیادی از غیرنظامیان به شمول یک کودک کشته شده‌اند.

ماموریت اتحادیه اروپا برای افغانستان نیز با نشر توییتی گفته است که در این انفجار تعدادی از مردم بی‌گناه کشته و زخمی شده‌اند.

این نهاد گفته است: “ما همه اعمال خشونت‌آمیز را محکوم می‌کنیم. امنیت باید برای همه افغان‌ها تضمین شود.”

اختلاف درون گروهی                                                                                   

جبهه مقاومت ملی افغانستان در واکنش به این انفجار گفته است، بسیاری از حمله‌های انتحاری که در مناطق مختلف افغانستان به‌ویژه در کابل رخ می‌دهد، ناشی از اخلافات درونی سران طالبان است.

این جبهه با نشر خبرنامه‌ای نوشته است: “طالبان که خود در دوران حکومت پیشین بر پاسگاه‌های پولیس و نیروهای ارتش و امنیت ملی انتحاری می‌کردند و آنان را به شهادت می‌رساندند، اکنون خود دچار آن شده‌اند و روزانه مردم افغانستان، شاهد هلاک شدن این گروه در حملات از این‌دست هستند.”

این جبهه مدعی شده است که دراثر این انفجار هشت طالب و چهار غیرنظامی کشته شده و شش طالب زخم برداشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *