اعتراض زنان در کابل

طالبان به تجمع اعتراضی زنان در غرب کابل حمله کرده و معترضان را پراگنده کرده‌اند.

گروهی از زنان معترض روز یک‌شنبه (۶ حمل) در اعتراض به ادامه ممنوعیت تحصیل و کار زنان در منطقه پل‌سوخته در غرب کابل تجمع اعتراضی برگذار کردند.

معترضان شعارهای به حمایت از حق آموزش و کار زنان سرمی‌دادند، جنبش زنان عدالت‌خواه مدعی شده است که این اعتراض از سوی این جنبش راه‌اندازی شده بود.

قرار بود که زنان معترض با حمل پلاکاردهای از پل‌سوحته به طرف دشت‌برچی حرکت اعتراضی‌شان را ادامه دهند اما طالبان با فراخواندن ماموران پولیس زن و استفاده از سلاح معترضان را متفرق کردند.

منابع در جنبش زنان عدالت‌خواه می‌گویند که طالبان دست‌کم چهار زن معترض را بازداشت کرده‌اند.

فاطمه محمدی، ملالی هاشمی، رقیه ساعی و یاقوت ماندگار چهار زن معترض هستند که طالبان آنها را به حوزه سیزده‌هم کابل منتقل کرده اند.

هنوز طالبان در باره این تظاهرات و بازداشت زنان معترض چیزی نگفته‌اند.

پس از یک وقفه طولانی، این نخستین باریست که زنان به جاده‌ برامده و علیه سیاست‌های ضد آموزش و کار طالبان اعتراض کرده‌اند.

طالبان در حدود ۱۹ ماه حاکمیت شان همواره اعتراضات را سرکوب کرده و شماری از چهره‌های معترض را بازداشت کرده‌اند.

گفته شده که بازداشت شدگان در زندان‌های طالبان به شدت شکنجه و هتک حرمت شده‌اند. هنوز هم از سرنوشت شماری از دختران و زنان که چندین ماه در بازداشت طالبان هستند، خبری در دست نیست.

طالبان پس از حاکمیت شان در افغانستان نخست آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را ممنوع کردند، سپس به تعلیق تحصیل در مقطع دانشگاه و کار زنان در موسسات داخلی و بین‌المللی دستور داده‌اند.

با توجه به اعتراضات در داخل کشور و فشارهای بین‌المللی هنوز طالبان از موضع شان عقب نشینی نکرده‌اند.

طالبان می‌گویند که آموزش و کار زنان در شریعت جواز ندارد و اگر قرار باشد جامعه پیشرفت کند، در موجودیت مردان و نبود زنان هم امکان پیشرفت وجود دارد.

کشورهای اسلامی از طالبان خواسته‌اند که زمینه برگشت زنان به تحصیل و کار را فراهم کنند و بیش از این سبب آبروریزی دین اسلام در جهان نگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *