با نزدیک شدن به آخرین جمعه ماه رمضان و فرارسیدن روز قدس، طالبان از مسلمانان خواسته اند که از حقوق فلسطینیان حمایت کنند.

این گروه در واکنش به حمله به مسجد‌الاقصی بیانیه‌ای منتشر کرده و گفته است: “مسلمانان در آنجا [فلسطین] با چه شرایط سخت و ظلم اسرائیل روبرو هستند.”

این بیانیه در آستانه روز قدس منتشر شده است. آیت‌الله خمینی رهبر مذهبی ایران در سال ۱۳۵۸ آخرین جمعه ماه رمضان را به حمایت مردم فلسطین روز قدس اعلام کرد و از مردم خواست که برای کوتاه کردن دست اسراییل و پشتیبانان آن به هم بپیوندند.

همه ساله در ایران به حمایت مردم فلسطین، مردم راهپیمایی می‌کنند.

این مناسب در سال‌های گذشته از سوی برخی نهادهای حامی ایران از جمله مرکز تبیان در افغانستان نیز برگزار می‌شد. سیدعیسی حسینی‌مزاری رییس این مرکز چند روز پیش از طالبان خواست که از روز قدس حمایت کنند و این مناسبت را نسبت به سال‌های قبل متفاوت‌تر برگزار کنند.

با این حال در بیانیه نشر شده، طالبان حمله نظامیان اسراییل به مسجد الاقصی را “جنایت علیه بشریت” خوانده‌اند.

در این بیانیه آمده است: “حمله به اماکن مقدس و مردم بی دفاع و خشونت علیه آنها خلاف موازین بین‌المللی و اقدام ظالمانه اسرائیلی‌های غاصب است.”

طالبان می‌گویند که ارتکاب جنایات نشان می دهد که مسلمانان در آنجا [فلسطین] با چه شرایط سخت و ظلم اسرائیل روبرو هستند.

در بیانیه از قول ذبیح‌‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان گفته شده: “امارت اسلامی علاوه بر محکومیت این جنایت، از مسلمانان نیز می خواهد که از حقوق و خواست های فلسطینیان مظلوم حمایت کرده و آنان را از این‌گونه جنایات بازدارند.”

او اقدامات اسراییل را ضد بشری و هتک حرمت به مقدسات توسط اسرائیل نقض آشکار قوانین اسلامی و بین‌‌المللی و توهین به ارزش‌ها و مقدسات مسلمانان خوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *