بازمحمد نذیر، معاون رئیس اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان در هرات خبر ممنوعیت صرف غذا برای خانم‌ها در فضای سبز رستورانت‌ها را تایید کرده است.

نذیر می‌گوید ممنوعیت غذا خوردن زنان در فضای سبز رستورانت‌ها به درخواست علما صادر شده است

نذیر در گفتگو با آسوشیتدپرس گفته این دستور به درخواست مکرر «علما» صادر شده است.

او گفته “این ممنوعیت تنها در مورد رستورانت‌هایی قابل اجرا است که فضای سبز دارند؛ جاهایی که مانند پارک در آن مردان و زنان می‌توانند یک‌دیگر را ببینند.”

به گفته نذیر، پس از شکایت مکرر علما و مردم عادی، طالبان محدودیت‌هایی وضع کردند و این رستوانت‌ها را بستند.

پس از ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف شش از سوی طالبان، این گروه تحصیل دختران و کار زنان را ممنوع کرده و سپس شغل زنان در دفاتر سازمان‌ملل را تعلیق کرد. در تازه ترین مورد از این دست، طالبان در هرات غذا خوردن زنان در فضای سبز رستورانت‌ها را ممنوع کردند. هر چند بازمحمد نذیر می‌گوید که غذا خوردن زنان در فضای سبز غیر رستورانت‌ها مشکلی ندارد.

ممنوعیت فروش فیلم‌های دی‌وی‌دی و بازی‌های کامپیوتری 

بازمحمد نذیر همچنین خبر ممنوعیت فروش دی‌وی‌دی در هرات را تایید کرده است.

نذیر گفته است که به فروشندگان دی‌وی‌دی فیلم‌های خارجی و نمایش‌های تلویزیونی توصیه شده که چنین محصولاتی را به مردم نفروشند، چرا که به گفته او، این محصولات محتواهای مغایر ارزش‌های اسلامی دارند.

به گفته او، دکاندارانی که به این توصیه توجه نکرده بودند، دکان شان بسته شدند.

این مقام طالبان همچنین تایید کرده که ایستگاه‌های بازی‌های کامپیوتری هم به روی کودکان مسدود شده‌اند، چرا که به گفته او، محتواهای نامناسب دارند.

به گفته او، در بعضی بازی‌های کامپیوتری به کعبه توهین شده، ولی او به صورت مشخص نگفت که در کدام بازی‌ها مصداق این ادعای او وجود دارد.

نهادهای حقوق بشری می‌گویند که طالبان حق زندگی، کار و گشت‌و‌گذار زنان را در جامعه گرفته است و این قشر را در گوشه‌ خانه‌ها محبوس کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *