طالبان سه خبرنگار را که دو روز پیش از شهر پلخمری بازداشت کرده بودند را به طور مشروط آزاد کرده‌اند. طالبان از این خبرنگاران تعهده گرفته‌اند که از این گروه انتقاد نکنند.

غلام‌علی وحدت، خبرنگار تلویزیون محلی تنویر، نورآغا سادات و صفی‌الله صفا، خبرنگاران تلویزیون ملی شام روز پنجشنبه از قید استخبارات طالبان آزاد شدند.

پیشتر نهادهای حامی خبرنگاران از طالبان خواستند که بدون قید و شرط فورا این خبرنگاران را آزاد کنند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، گفته است: “مطابق قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسئولان نباید در کار آنان محدودیت خلق کرده یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنان حمایت کنند.”

براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان تنها در سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۳۷ رویداد نقض آزادی حقوق خبرنگاران و رسانه‌‌ها از جمله ۹۴ مورد بازداشت خبرنگاران را ثبت کرده است.

در حال حاضر شماری از خبرنگاران به شمول مرتضی بهبودی، خبرنگار افغانستانی-فرانسوی و خیرالله پرهر، خبرنگار ورزشی رادیو و تلویزیون «همیشه‌بهار» در ننگرهار در بازداشت طالبان قرار دارند.

طالبان گفته‌اند که آقای بهبودی به اتهام جاسوسی بازداشت شده، اما خانم او و رسانه‌های فرانسوی این اتهام را بی‌اساس خوانده‌اند.

طالبان هنوز به درخواست‌های مکرر سازمان خبرنگاران بدون مرز و رسانه‌های فرانسوی برای آزادی مرتضی بهبودی توجهی نکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *