طالبان و نقض حقوق بشر

اداره استخبارات طالبان می‌گوید که در یک عملیات نظامی سه عضو مهم گروه داعش به شمول فرد شماره دوم این گروه در ولایت بلخ در شمال کشور کشته شده اند.

این اداره شامگاه روز یک‌شنبه (۶ حمل) با انتشار خبرنامه‌ای گفته است که مولوی ضیاالدین، والی پیشین برای خراسان و فرد شماره دوم داعش، ابوعمر آفریدی، یک عضو شورای این گروه و استاد سلمان تاجیکستانی از مسئولان آموزش‌های نظامی داعش کشته شده‌‌اند.

گروه داعش تا هنوز در این باره واکنش نشان نداده اس

پس از حاکمیت طالبان در اگست ۲۰۲۱ گروه داعش مسوولیت بیشترین حملات در افغانستان را به عهده گرفته است، از جمله مسوولیت حمله به سفارت ها روسیه، پاکستان و همچنان هوتل‌ی در کابل که مقر بود‌و‌باش تاجران چینی‌ بود.

این گروه همچنان حملات دیگری را نیز علیه تجمعات مردمی، مکاتب و کورس‌ها انجام داده‌است، که ادعای طالبان مبنی بر تامین امنیت سرتاسری در افغانستان را به شدت زیر سوال برده است.

در خبرنامه اداره استخبارات طالبان آمده است که مولوی ضیاالدین قبل از شهاب‌المهاجر والی داعش برای خراسان و مسئول امور اداری و قضایی داعش بود.

در باره سلمان شهروند تاجیکستانی نیز گفته شده که او از متخصصان ساخت مواد منفجره و استاد در بخش آموزش‌های نظامی بود.

طالبان گفته‌اند که افراد داعش را در بخش‌های افغانستان سرکوب کرده و قدرت انجام حملات از این گروه گرفته شده است. این در حالیست که پیشتر داعش مسوولیت حلمه به جان داوود مزمل، والی پیشین طالبان در بلخ را به عهده گرفت. هر چند طالبان چند روز بعد اعلام کرد که افراد داعش که در کشته شدن مزمل نقش داشتند را در فاریاب دستگیر کرده‌اند.

استقبال از کشته شدن فرد شماره دو داعش

ساعات پس از نشر خبرنامه اداره استخبارات طالبان مبنی بر کشته شدن فرد شماره دوم داعش، زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین وزارت خارجه امریکا برای افغانستان، در این باره واکنش نشان داد و آن را پیروزی برزگ برای طالبان خواند.

آقای خلیل‌زاد که اکثر مردم افغانستان و کارشناسان او را به حمایت از طالبان و بانی سقوط نظام جمهوریت می‌داند گفته است اگر خبر کشته شدن فرد شماره دوم داعش تایید شود، ضربه‌ای بزرگی برای این گروه در شمال افغانستان است.

خلیل‌زاد با انتشار توییتی نوشته است: “طالبان در توافق دوحه متعهد شده بودند که با داعش مبارزه خواهند کرد.” او همزمان گفته که از بین بردن اعضای بلندپایه داعش نشان می‌دهد که طالبان در حال مبارزه با داعش اند.

او می‌گوید، امریکا و طالبان باید تعامل خود را برای اجرای کامل توافق‌نامه دوحه که به گفته او منافع افغانستان و امریکا را تامین می‌کند، افزایش بخشند.

کارشناسان می‌گوید که زلمی خلیل‌زاد و طالبان دو روی یک سکه هستند، لابی‌گری او در دستگاه دیپلماسی و بدنه سیاسی امریکا و عدم دانش سیاسی و تحلیل لازم از اضاع در حکومت محمد اشرف غنی‌احمدزی باعث شکست نظام جمهوریت و پیروزی طالبان شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *