محمد داوود مزمل

محمد‌داوود مزمل، والی طالبان در بلخ در حمله انتحاری در دفتر کارش کشته شد. ذبیح‌الله مجاهد‌، سخن‌گوی طالبان این رویداد را تایید کرده است.

آقای مجاهد در حساب توییتر خود نوشته است که مزمل از طرف “دشمنان اسلام” در انفجاری با یک فرد ملکی دیگر کشته شد.

او گفته است که تحقیقات پیرامون این رویداد آغاز شده. این نخستین مقام ارشد طالبان در این سطح است که پس از تسلط این گروه بر افغانستان کشته می‌شود.

محمد‌آصف وزیری، سخنگوی فرماندهی امنیه طالبان در بلخ می‌گوید به شمول والی، دو فرد دیگر نیز در این انفجار کشته شدند.

منابع محلی در مزار شریف می‌گویند که صبح امروز فرد بمب‌گذار انتحاری مواد انفجاری همراهش را در حالی‌که به والی نزدیک شده بود، منفجر کرد.

گفته شده که رویداد در نزدیکی محل کار مزمل رخ‌داده، یک منبع لحظات پس از انفجار به خبرگزاری بخدی گفت که انفجار در داخل دفتر کار والی رخ‌داده است.

برخی منابع خبری از زخمی شدن دست‌کم ۹ نفر به شمول احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون طالبان نیز خبر داده‌اند.

مسوولیت این حمله را تا کنون فرد یا گروهی به عهده نگرفته اما در رویداد مشابه در حاکمیت طالبان، همواره انگشت اشاره به طرف داعش بوده است.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که اداره استخبارات طالبان در این اواخر از کشته شدن شماری از افرد وابسته به داعش خبر رسانی کرده. این اداره گفته است که اجازه نمی‌دهد داعش به اهدافش در افغانستان نزدیک شود.

محمد‌داوود مزمل کی بود؟

محمد داوود مزمل از فرمانده‌هان مطرح طالبان در هنگام جنگ این گروه با دولت سابق افغانستان و نیروهای بین‌المللی به رهبری امریکا در کشور بود.

او اندکی پس از تسلط طالبان بر افغانستان والی این گروه در ولایت ننگرهار شد، جایی‌که اغلب وظیفه رهبری جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را به عهده داشت.

او‌ سپس به سمت معاون وزارت داخله طالبان گماشته شد و حدود پنج ماه پیش به عنوان والی بلخ از سوی رهبر طالبان انتصاب شد.

او در حاکمیت اول طالبان در مزار شریف از سوی نیروهای مارشال دوستم دستگیر شد اما پس از مدتی دوباره آزاد شد.

مزمل از نزدیکان ملا هیبت‌الله بدری، وزیر مالیه طالبان و صدر ابراهیم، معاون وزارت داخله این گروه بود. این چهره‌ها از افراد کلیدی اختر‌محمد منصور، رهبر پیشین طالبان و نماینده قوم اسحاق‌زی در صفوف این گروه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *