مرکز خبرنگاران افغانستان خواستار رهایی سه خبرنگاری شده است که دیروز از سوی اداره استخبارات طالبان در ولایت بغلان بازداشت شده‌اند.

غلام‌علی وحدت، خبرنگار تلویزیون خصوصی تنویر و صفی‌الله وفا و نورآغا خبرنگاران تلویزیون ملی دیروز از سوی ماموران اداره استخبارات طالبان در شهر پلخمری بازداشت شده‌اند

این مرکز با انتشار خبرنامه‌ای از طالبان خواسته است که هرچه زودتر و بدون قید و شرط زمینه رهایی این خبرنگاران را فراهم کنند.

غلام‌علی وحدت، خبرنگار تلویزیون خصوصی تنویر و صفی‌الله وفا و نورآغا خبرنگاران تلویزیون ملی دیروز از سوی ماموران اداره استخبارات طالبان در شهر پلخمری بازداشت شده‌اند.

هنوز علت دستگیری این خبرنگاران معلوم نیست و طالبان هم در این مورد اطلاع رسانی نکرده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان احتمال داده است که نشر یک گزارش امنیتی باعث بازداشت این سه خبرنگار شده، این مرکز گفته است که این سه خبرنگار دیروز به اداره استخبارات در شهر پلخمری فرا خوانده شدند و سپس در همین اداره بازداشت شدند.

در اعلامیه نشر شده از بازداشت این خبرنگاران اظهار نگرانی شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است: “مطابق قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسئولان نباید در کار آنان محدودیت خلق کرده یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنان حمایت کنند.”

براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان تنها در سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۳۷ رویداد نقض آزادی حقوق خبرنگاران و رسانه‌‌ها از جمله ۹۴ مورد بازداشت خبرنگاران را ثبت کرده است.

در حال حاضر شماری از خبرنگاران به شمول مرتضی بهبودی، خبرنگار افغانستانی-فرانسوی و خیرالله پرهر، خبرنگار ورزشی رادیو و تلویزیون «همیشه‌بهار» در ننگرهار در بازداشت طالبان قرار دارند.

طالبان گفته‌اند که آقای بهبودی به اتهام جاسوسی بازداشت شده، اما خانم او و رسانه‌های فرانسوی این اتهام را بی‌اساس خوانده‌اند.

طابان هنوز به درخواست‌های مکرر سازمان خبرنگاران بدون مرز و رسانه‌های فرانسوی برای آزادی مرتضی بهبودی توجهی نکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *