سمیع‌الله محمدی، مسئول حملات انتحاری شبکه حقانی در مستندی “امریکا و طالبان” اعتراف کرده است که ارتش پاکستان جنگجویان شبکه حقانی را برای “نابودی” دولت افغانستان آموزش می‌داد.

محمدی در این مستند که قسمت اول آن روز چهارشنبه از شبکه “پی‌بی‌اس” امریکا نشر شد به صراحت گفت: “ارتش پاکستان ما را آموزش می‌داد که دولت افغانستان را نابود کنیم و امریکایی‌ها را بکشیم.

او تصریح کرد که پاکستان در آن زمان [در بیست سال گذشته] نابودی دولت افغانستان و کشتن سربازان امریکایی را به نفع منافع ملی خود می‌دانست.

مقامات دولت‌های پیشین افغانستان همواره می‌گفتند، شبکه‌های تروریستی مانند طالبان و شبکه حقانی در خاک پاکستان تمویل و تجهیز می‌شوند و برای انجام حملات انتحاری به خاک افغانستان فرستاده می‌شوند.

اداره امنیت‌ملی آنوقت افغانستان همواره نوارهای ویدیویی متعددی از جمله اعتراف‌های جنگجویان این گروه‌ها که بازداشت شده بودند را نشر می‌کرد.

کارشناسان می‌گویند جامعه جهانی به ویژه امریکا هیچ‌گاه به این ادعای دولت‌های پیشین توجه نکرد به این دلیل که واشنگتن  استراتیژی و روابط مستحکمی با اسلام‌آباد داشت.

سمیع‌الله محمدی در این مستند گفت که پخش ویدیوهای انتحاری، برای تشویق جوانان برای حملات انتحاری بسیار موثر بود.

به گفته او، زمانی‌که ویدیوهای یک انتحاری پخش می‌شد، بقیه جوانان هم تشویق می‌شدند که برای انتحاری آماده شوند.

سراج‌الدین حقانی،
در حال حاضر سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی، وزیر داخله طالبان است

شبکه‌ حقانی حملات انتحاری مرگباری را در کابل و دیگر شهرهای افغانستان انجام داده‌است، حملات که علاوه بر کشه شدن صدها نظامی ناتو و سربازان حکومت‌های پیشین افغانستان، جان هزاران غیرنظامی را گرفت.

حکومت پیشین افغانستان، حملات انتحاری بر مراکز آموزشی، بیمارستان‌ها و تجمع‌های مردمی را کار این شبکه تروریستی خوانده بود.

در حال حاضر سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی، وزیر داخله طالبان است.

گفته شده او در بیست سال گذشته، جنگ علیه آمریکا، نیروهای ائتلاف  و حکومت‌های پیشین افغانستان را از پایگاه‌های مستقر در وزیرستان شمالی در پاکستان رهبری می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *