رحمت‌الله نبیل، رییس اداره امنیت‌ملی حکومت پیشین مدعی شده است که طالبان با نصب فنانوری به کمک چین و پاکستان به پیامک‌ها تلفن همراه و قابلیت ضبط تماس دسترسی پیدا کرده‌اند.

آقای نبیل با انتشار رشته توییتی مدعی شده است که این فناوری حتی به طالبان این قابلیت را می‌دهد پیام‌های که در شبکه‌های اجتماعی مانند، فیسبوک، واتس‌اپ، توییتر و تلی‌گرام تبادله شود دسترسی پیدا کنند.

او نوشته است در حال حاضر اداره استخبارات طالبان به این فناوری دسترسی‌ دارد و بنا به صلاح‌دید خود از آنها استفاده می‌کند که قادر است موقعیت مشترکین را ردیابی و پیدا کند.

او گفته است: “آنها [اداره استخبارات طالبان] وب‌سایت NDS (اداره امنیت ملی) را به آدرس http://nds.gov.af فعال کرده اند، آنها دسترسی مستقیم به سیستمی دارند که به آنها امکان می دهد مکان یک شماره تلفن را بر اساس MSISDN آن تثبیت کنند.”

بر اساس قوانین بین‌المللی شنود تلفنی از مصادیق عناوین مجرمانه است، اما این قوانین برای دولت‌ها در امر مبارزه با تروریزم استثناهایی قایل شده است.

رحمت‌الله نبیل می‌گوید اداره استخبارات طالبان می‌توانند ظرفیت و قدرت انترنت فرد مورد نظر را کاهش و یا هم افزایش دهد و پس از انجام عملیات بدون این‌که مشترک متوجه شود، وضعیت را به حالت اولی برگرداند.

او نوشته است: “آن‌ها [طالبان] می‌توانند پیام‌های SMS بی‌صدا/مخفی را به یک شماره تلفن ارسال کنند تا بدون اطلاع مشترک، مکان آن را تثبیت و بررسی کنند.”

به گفته نبیل، پاکستان و چین دسترسی اداره استخبارات طالبان را به مرکز (سی‌دی‌آر) فراهم کرده که قدرت “ضبط جزییات تماس” را برای این اداره می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *