ندا محمد ندیم

ندا‌محمد ندیم وزیر تحصیلات‌عالی طالبان، گفته است که ملا‌هیبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه در باره تحصیل و کار زنان استخاره کرده و این استخاره اجازه تحصیل و کار را نداده است.

ندیم با انتشار رشته توییتی گفته است که مردم نباید انتظار داشته باشند، که “امیر” خلاف دستور شریعت عمل کند.

او نوشته است تصمیم برای اجازه تحصیل دختران، تصمیم بسیار حساس و دشواریست.

ندیم می‌گوید، ملا عمر رهبر پیشین طالبان به طور مشروط طرفدار تحصیل دختران بود، به گفته او “تحصیل بدون فحشا.”

حدود چهار ماه پیش، وزیر تحصیلات‌عالی طالبان فرمان ممنوعیت تحصیل دختران را صادر کرد و گفت که تحصیل دختران در مقطع دانشگاه تا دستور بعدی تعلیق است.

این ممنوعیت واکنش‌های گسترده بین‌المللی به همراه داشت و کشورها و سازمان‌های اسلامی این تصمیم طالبان را خلاف شریعت خوانده‌اند.

با تمام فشارهای بین‌المللی و اعتراضات در داخل کشور، هنوز طالبان از موضع‌شان عقب نشینی نکرده است.

این در حالیست که روز گذشته اتحادیه اروپا وزیران تحصیلات‌عالی و امر به معروف ونهی از منکر طالبان را تحریم کرد.

ندا‌محمد ندیم گفته است که شرایط امروزی با وضعیت افغانستان در زمان ملا عمر فرق کرده است و حالا ملاهییت‌الله آخوندزاده در موار “حساس” استخاره می‌کند.

استخاره در لغت به معنای بهترین خواستن و خیر خواستن است و در اصطلاح دینی، واگذاردن انتخاب به خداوند در کاری است که انسان در انجام دادن آن درنگ و تأمل دارد. در کتوب دینی آمده است مؤمنین در مواردی که خیر و صلاح کار خود را ندانند، به استخاره متوسل می‌شوند.

ندیم در حساب توییترش نوشته است: “مردم نباید مطالبه خلاف شریعت داشته باشند، اگر توسعه و پیشرفت ایجاد شود مردها هم می توانند، اگر ایجاد نشد زنان هم نمی‌تواند توسعه را بیاورند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *