ترکیه در ادامه اخراج اجباری پناهجویان افغان از این کشور ۴۹۱ شهروند افغانستان را به کابل بازگردانده است.

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه به نقل از مقامات این کشور گزارش داد که که این شمار از شهروندان افغانستان به طور «غیرقانونی» وارد این کشور شده بودند.

ترکیه در حال شناسایی شهروندان خارجی است که بدون مدارک قانونی در شهرهای مختلف این کشور زندگی می‌کنند.

به گزارش آناتولی این مهاجران غیرقانونی از ۱۱ تا ۱۷ حمل به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

شماری از افغان‌های مقیم ترکیه می‌گویند که دولت ترکیه پس از انتقادهای شدید از سوی مخالفان سیاسی‌ در مورد سیاست های مهاجرتی، اقدام به بازداشت و اخراج مهاجران بدون مدارک اقامتی کرده است.

خبرگزاری باختر که در کنترول طالبان است، اخراج مهاجران افغان از ترکیه را تایید کرده است.

اناتولی گزارش داده که در مجموع ۱ هزار و ۸۷۲ مهاجر غیرقانونی از  ترکیه به کشورهای بازگردانده شده اند که شامل اتباع افغانستان، پاکستان و چند کشور دیگر بودند.

ترکیه پناهجویان افغان‌ که از راه‌های «غیرقانونی» وارد این کشور می‌شوند و در سراسر کشور دستگیر و در مراکز مهاجرت ولایتی اسکان موقت داده شده‌اند را به افغانستان بر می‌گرداند.

اناتولی از قول مقامات اداره مهاجرت وابسته به وزارت داخله ترکیه خبر داده که از ۱۱ تا ۱۷ حمل ، ۲ هزار و ۴۹۲ مهاجر غیر قانونی در سراسر این کشور بازداشت شده‌اند که شامل ۱ هزار و ۱۹ افغان، ۵۷ پاکستانی و یکهزار و ۴۱۶ تن از اتباع دیگر کشورها بودند.

پناهجویان از افغانستان به مقصد اروپای غربی از مسیر ایران، ترکیه، یونان و کشورهای شرق اروپا می‌گذرند.

پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، موج پناهجویان افغان به کشورهای همسایه و به خصوص به سوی پاکستان، ایران و ترکیه افزایش یافته است. مقصد نهایی بیشتر این پناهجویان کشورهای اروپایی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *