برخی منابع از بازداشت مطیع‌الله ویسا، بنیانگذار بنیاد “راه قلم” از سوی طالبان خبر داده‌اند. گفته شده که طالبان آقای ویسا را از کابل بازداشت و به جایی نامعلومی انتقال داده‌اند.

هنوز زمان دقیق دستگیری این فعال حوزه آموزش معلوم نیست، مطیع‌الله ویسا در بخش دسترسی کودکان به آموزش فعالیت دارد. بنیاد تحت رهبری او موسوم به «راه قلم» در  مناطق دوردست مکاتب سیار ایجاد می‌کند.

بازداشت ویسا واکنش‌های گسترده را به دنبال داشته است از جمله ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان، آقای بنت از طالبان خواسته است که فورا این فعال حوزه آموزش را از قید آزاد کنند.

ریچارد بنت، صبح امروز (سه‌شنبه ۸ حمل) با انتشار توییتی نوشته که در قدم اول اول امنیت ویسا مهم است و همه حقوق او باید رعایت شود.

همزمان، هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) ضمن تأیید بازداشت مطیع‌الله ویسا از سوی طالبان، از این گروه خواسته است که دلیل بازداشت او را مشخص کند.

یوناما همچنان خواستار دسترسی مطیع‌الله ویسا به حقوق قانونی‌ و برقراری تماس با اعضای خانواده‌اش شده است.

طالبان تا هنوز رسما در این مورد چیزی نگفته‌اند.

طالبان به شدت مخالف آموزش دختران هستند و افراد که این سیاست طالبان را زیر سوال ببرند و یا علیه آن فعالیت کنند را بازداشت، شکنجه و زندانی می‌کنند.

طالبان آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را غیرقانونی و خلاف ارزش‌های شریعت اسلام می‌دانند، در حالی‌که کشورها و سازمان‌های اسلامی این روی‌کرد طالبان را خلاف ارزش‌های اسلامی و آن برای دین اسلام مایه آبروریزی خوانده اند.

مطیع الله ویسا
مطیع‌الله ویسا در بخش دسترسی کودکان به آموزش فعالیت دارد. بنیاد تحت رهبری او موسوم به «راه قلم» در مناطق دوردست مکاتب سیار ایجاد می‌کند

خبر تکان‌دهنده

رافالا یدیس، سرپرست دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان، خبر بازداشت مطیع‌الله ویسا را تکان‌دهنده خوانده است.

او در توییتی نوشته است که ویسا مردیست که کشورش را دوست دارد و برای آموزش کار می‌کند.

رافالا یدیس نوشته است: “ما باید برای بازسازی افغانستان سخت تلاش کنیم. ما نباید از چالش‌ها و مشکلات هراس داشته باشیم؛ باید افغانستان را خانه‌ی صلح بسازیم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *