محرومیت دختران افغان از تحصیل

امنیه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل، خواهان اتحاد جامعه جهانی در برابر فرمان طالبان مبنی بر ممنوعیت آموزش و تحصیل دختران در افغانستان شده است.

طالبان پنجصد روز پیش، فرمان ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را صادر کرد و سپس تحصیل دختران در مقطع دانشگاه را به تعلیق درآوردند.

این فرامین طالبان با واکنش‌های گسترده داخلی و جامعه جهانی به شمول سازمان‌ملل به همراه بوده است، با وصف فشارهای بین‌المللی طالبان هنوز از موضوع شان عقب نشینی نکرده‌اند و برای دومین دوره ییامی تحصیلی دختران از رفتن به مکاتب و دانشگاه‌ها محروم شده‌اند.

پیشتر وزارت تحصیلات‌عالی طالبان از باز شدن دانشگاه‌ها در مناطق سردسیر افغانستان خبر داد اما ورود دختران به دانشگاه همچنان خلاف قانون خوانده شده است.

امینه محمد، از طالبان خواسته است که به فرمان ممنوعیت تحصیل دختران فورا پایان دهند، خواست که همواره طالبان با آن مخالفت کرده‌اند.

در پیامی که صندوق سازمان‌ملل برای آموزش در شرایط اضطراری و بحران منتشر کرده از قول امینه محمد گفته است که ۵۰۰ روز است که طالبان حق آموزش دختران بالاتر از صنف ششم را انکار کرده‌اند.

او در این پیام جامعه‌جهانی را برای رسیدگی به نیارمندی‌های آموزشی و تحقق حق دسترسی دختران به آموزش به اتحاد دعوت کرده‌است.

امینه محمد
پیشتر سازمان ملل هیاتی را به رهبری امینه محمد جهت گفتگو با طالبان به افغانستان فرستاد

خانم محمد می‌گوید که دختران معترض به ممنوعیت تحصیل در افغانستان تنها نیستند و سازمان ملل با این دختران اعلام همبستگی می‌کند.

در همین‌حال، توماس نیکولسن، نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان در دیدار با مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست وزیر طالبان (رییس‌الوزرا) خواستار بازگشایی مکاتب دخترانه شده است.

مولوی عبدالکبیر می‌گوید که “امارت اسلامی” تعلیم دینی وعصری را حق دینی و بشری هرافغان می داند.

او در دیدار با نیکولسن گفته است که جامعه جهانی به ویژه اتحادیه اروپا در این عرصه طالبان را “بی‌غرضانه” کمک کند.

سازمان‌ملل و اتحادیه اروپا در حالی خواستار ازسرگیری آموزش و تحصیل دختران در افغانستان شده‌اند که هیچ نشانه‌ای از برگشت دختران به مکاتب و دانشگاه‌ها وجود ندارد.

در حالی‌که چند روز محدود به آغاز دروس در مکاتب و دانشگاه‌ها باقی نیست اما طالبان می‌گویند که آموزش و تحصیل دختران “خلاف قانون” است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *