پنتاگون گزارش تحقیقی خود را در باره عملیات خروج از افغانستان منتشر کرده و قبل از این‌که نسخه محرمانه آن امروز در اختیار کمیته‌های دفاع کنگره امریکا قرار بگیرد، روزنامه نیویورک تایمز به یک کاپی آن دست یافته است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفت بازبینی بعد از عملیات درباره خروج نیروهای نظامی افغانستان انجام شده و نسخه محرمانه آن امروز در اختیار کمیته‌های دفاعی کنگره آمریکا قرار می‌گیرد.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که به یک نسخه ۱۳ صفحه‌ای این گزارش دست یافته است.

خروج امریکا از افغانستان با پرسش‌های همراه بوده است، خروج نیروهای این کشور باعث شد که دولتی به رهبری محمد اشرف غنی‌احمدزی از هم بپاشد

براساس گزارش نیویورک تایمز، مقام‌های دولت آقای بایدن بخش عمده قصورات در عملیات خروج از افغانستان را متوجه دولت قبلی آمریکا، یعنی دونالد ترامپ دانسته‌ و او را متهم کرده‌ که توافقی شتابزده را با طالبان امضا کرده است.

شبکه ان‌پی‌آر آمریکا نیزبه نقل از این بازبینی گزارشی نشر کرده که در بخش این گزارش آمده است: “در جریان انتقال قدرت از دولت ترامپ به دولت بایدن، دولت دونالد ترامپ هیچ برنامه‌ای برای خروج نهایی از افغانستان و یا تخلیه آمریکایی‌ها و افغان‌های متحد با آمریکا ارائه نکرده بود. آن هم در شرایطی که جو بایدن زمانی کاخ سفید را در دست گرفت که تنها سه ماه به آغاز عملیات خروج از افغانستان باقی مانده بود.”

خروج امریکا از افغانستان با پرسش‌های همراه بوده است، خروج نیروهای این کشور باعث شد که دولتی به رهبری محمد اشرف غنی‌احمدزی از هم بپاشد.

کارشناسان می‌گویند که بیست سال تلاش، هزینه و قربانی برای برقراری نظام دموکراتیک و مردم سالار پس از فرار محمد اشرف غنی‌احمدزی، به خاک یکسان شد و افغانستان یک‌بار دیگر به دو دهه قبل برگشت.

روز پنجشنبه (۱۷ حمل) جان کربی سخنگوی شورای امنیت‌ملی کاخ سفید به پرسش‌های خبرنگاران درباره این گزارش پاسخ می‌داد.

آقای کربی گفت: “ما به وضوح سرعت تحرک طالبان در سراسر کشور را درست ارزیابی نکردیم.”

تابستان سال ۲۰۲۱ در نیمه شب ۳۰ اگست آخرین سرباز نیروهای آمریکا از فرودگاه کابل خارج شد و طالبان ساعاتی پس از آن کنترل این فرودگاه را به دست گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *