نوشته ی : اسماعیل فروغی

     پایان بخشیدن به بحث دیورند، دامن زدن به اختلافات قومی وعقب مانده نگهداشتن قوم پشتون ازکاروان مدنیت ، انتقال مراکز دهشت تندروان اسلامی از پاکستان به جنوب افغانستان ، بیگانه نگهداشتن مردم افغانستان با حقوق شهروندی ، قراردادن سایراقوام افغانستان دربرابر قوم پشتون و خالی کردن افغانستان ازعناصر تعلیم یافته و جوان ؛ از زمره ی عمده ترین اهداف و نیات پنهان پاکستان درافغانستان است .

     ــ  پاکستان ، با بقدرت رساندن دوباره ی طالبان درافغانستان و وابسته کردن بیشتر افغانستان به خود ، می خواهد قبل ازهمه به مسأله ی دیورند نقطه ی پایان بگذارد . درست متکی به همین پالیسی است که در زمان زمامداری طالبان، کار سیم خاردار کشی سراسر مرزمیان پاکستان وافغانستان مکمل ترگردیده ، و حالا بدون داشتن ویزای پاکستان ، احدی اجازه ی ورود به خاک آن کشور را ندارد . دیگر اکنون لر او بری به مفهوم دیروزی وجود نداشته و فرضی خواندن خط مرزی دیورند که ورد زبان برخی ساده لوحان بود ، افسانه ای بیش نیست .   

     ــ  گروه طالبان که ریشه درافراطیت مذهبی و تعصبات  قومی دارند ، به همان اندازه که بنیادگرای دینی استند به همان پیمانه قوم پرست و قبیله گرا هم استند . طالبان (حتا میان خود )، هرکدام به قبیله ی خود بیشتر ارزش قایل استتند تا به قبیله های دیگر. تضاد و رقابت درونی میان گروه حقانی ( غلجایی ) و طالبان قندهاری ( درانی) که حتا خواهان حذف یکدیگرازقدرت وزنده گی استند ، مثال زنده وخوب این حقیقت است . پاکستان با درک همین واقعیت ، ازحربه ی بی اتفاقی میان گروه های مختلف طالبان و درنتیجه قبیله های مختلف قوم پشتون ، موذیانه سود برده ، می خواهد آنان را بی اتفاق تر وعقب مانده تر از پیش نگه دارد .   

       ــ پاکستان با استفاده ی نیابتی ازگروه افراطی طالبان که فقط بدنام کردن دین ، تفوق طلبی ، زورگویی و ویران کردن مدنیت و فرهنگ بلد استند ، هرگز نمی گذارد تا در افغانستان حقوق شهروندی به رسمیت شناخته شود . پاکستان درافغانستان نه قانون مدنی می خواهد و نه حقوق شهروندی ؛ بلکه تطبیق شریعت آرزو دارد و تحکم خشنِ امربالمعروف و نهی عن المنکررا.

      آنانی که می کوشند افراطیت مذهبی ، جهالت ، تعصب قومی و دشمنی طالبان را با مدنیت ، حقوق شهروندی ، هنر، زن وتشیع پوشانده و آن را به نحوی توجیه نمایند ؛ در واقع به حیثیت ووقارتمام اقوام افغانستان – ازجمله قوم پشتون صدمه می رسانند . اشتباه بزرگ تاریخیست اگرما فکر کنیم ، طالبان ، گردن قومی ازاقوام افغانستان را بلند خواهد کرد.

    ــ پاکستان می خواهد حیثیت و وقار تمام اقوام ــ بخصوص قوم پشتون را صدمه زده ، تمام تعصب ، تندروی دینی ومخالفت با تمدن و فرهنگ را به قوم پشتون نسبت داده ، این تصور را خلق نمایند که  مرکز بنیادگرایی دینی دربین قوم پشتون ودرجنوب افغانستان است نه درپنجاب و وزیرستان پاکستان .

 ــ  پاکستان می خواهد مفتنانه و آرام آرام تمام اقوام افغانستان بخصوص اقوام ساکن درشمال و مرکزکشوررا دربرابرقوم پشتون قرارداده ، اینبارجنگ و برادرکشی را بشکل فجیع تری در افغانستان دامن بزند.

    متکی بردلایل و شواهد بسیار، اگرما بخود نیاییم پاکستان درهمدستی با امریکا می خواهد کشورما را مطلقاً از نیروی تعلیم یافته و جوان خالی کرده ، افغانستان را بیچاره تر، محتاج تر و دورتراز مدنیت سازند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *