آمنه محمد معاون دبیرکل سازمان ملل در تازه‌ترین اظهاراتش مبنی بر ضرورت بحث روی به رسمیت شناختن حکومت تروریستی طالبان چوب حراج بر ارزش‌ها و اصول بنیادین سازمان ملل متحد زده است. او گفته است: «امیدواریم که در نشست آینده ملل متحد بر اساس اصول و شروط، گام‌های اولیه برای برگشت در مسیر به رسمیت شناختن طالبان، شناسایی شوند.»

این اظهارات آمنه محمد و تلاش‌های این عجوزه در راستای تحکیم پایه‌های حکومت طالبان به معنای نادیده انگاشتن تمام ارزش‌های انسانی مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر و ستم مضاعف برمردم افغانستان به خصوص زنان این کشور است.

اظهارات وی مردم افغانستان را شوکه کرده و واکنش‌های بسیاری برانگیخته است. اما به نظر می‌رسد که حالا نیاز به یک کارزار جدی علیه روند مشروعیت‌بخشی به طالبان است.

آمنه محمد که حالا به می‌توان از او به عنوان یک مولوی تمام عیار حامی طالبان یاد کرد، اهل نیجریه است و مدتی به عنوان وزیر محیط زیست و در بخش‌های مختلف دولت این کشور کار کرده است. او با استفاده از حیثیت زنانگی اش اسکالرشیپی به دست آورده و در رشته روابط بین الملل دیپلم از دانشگاه آکسفورد گرفته است. او در زمینه تحصیلات و دانش چندان جایگاهی ندارد. آمنه محمد اگر زن نمی‌بود بدون شک به این مقام نمی‌رسید و احتمالا مثل هزاران تروریست دیگر یا به القاعده می‌پیوست و یا عضویت داعش را کسب می‌کرد.

با توجه به پیشینه اقدامات و لابی‌گری آمنه محمد در جهت حمایت از طالبان در بالاترین نهاد بین المللی ایجاب می‌کند که یک کارزار جدی علیه روند به رسمیت شناختن طالبان که این بار از سوی آمنه محمد و ملل متحد کلید زده شده است، صورت گیرد. به نظرم در روزهای آینده این کار صورت خواهد گرفت و چاره‌ای جز آن نیست.

خوب است که این کار با ساختن یک هشتک معنی‌دار و ترند کردن آن در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی شروع شود. کسانی که در هشتک‌سازی مهارت دارند، پیشنهادهای خود را مطرح کنند. پیشنهاد من این است:

StopSupportingTerroeism#

نویسنده: محمد هدایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *