اعتراض‌های خیابانی زنان و دختران شجاع افغانستان در حمایت از حق تحصیل و امنیت، نکوهش رویداد خونین حمله انتحاری بر مرکز آموزشی کاج در کابل و «نسل‌کشی» هدفمند هزاره‌ها در کشور، بازتاب گسترده‌ای داشته است. زنانی که با شجاعت تمام زیر سایه رژیم سرکوب‌گر طالبان به خیابان‌ها آمده‌اند تا ندای حق‌خواهی سر دهند.

واکنش طالبان در برابر این حرکت‌های حق‌طلبانه استفاده از زور تفنگ بود. یعنی دم و دستگاه طالبان با تمام قدرت و ادعایش از صدای دخترانی که با دستان خالی به خیابان‌ها می‌آیند هراس دارد و در نهایت این تجمع اعتراضی با ایجاد خشونت و شلیک‌های نیروهای طالبان در هرات و کابل برهم زده شد.

تصاویر ویدیویی از جریان اعتراض مسالمت‌آمیز زنان در هرات و کابل که از سوی نیروهای طالبان با وحشی‌گری به خشونت کشیده شد، دردآور است. در یک سو زنان و دختران بی‌دفاع و در سوی دیگر جنگ‌جویان طالب که با شلیک‌های پی‌هم وحشت ایجاد می‌کنند تا اعتراض را برهم بزنند و صدای زنان شجاع را در گلو خفه کنند.

نکته قابل تأمل در جریان تجمع اعتراضی زنان که واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت، خاموشی مردان در برابر اعتراض و حق‌خواهی زنان و عدم حمایت از این جریان بود. مردانی که با نهایت خون‌سردی تنها نظاره‌گر اعتراض زنان بودند و با این حرکت دادخواهی همراهی نکردند.

در یکی از ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، دختری جوان در کابل با شجاعت مردان را خطاب قرار داده و ضمن نکوهش سکوت و بی‌تفاوتی آن‌ها، از مردان می‌خواهد زنان را در این اعتراض حق‌طلبانه همراهی کنند، اما در مقابل، مردانی که در خیابان، پیاده‌رو و دکان‌ها حضور دارند، خاموش هستند و از زنان حمایت نمی‌کنند.

اعتراض زنانی که با شجاعت تمام به خیابان‌ها آمدند چند واقعیت انکارناپذیر را بار دیگر ثابت کرد. این‌که آنان دیگر از وحشت طالبان هراسی ندارند و به خیابان‌ها می‌آیند. دیگر این‌که زنان حاضرند برای حق تحصیل قربانی بدهند و در نهایت، زنان بادانش امروز، دیگر مثل گذشته در مقابل ظلم تسلیم نمی‌شوند.

همزمان با کابل، اعتراض خیابانی دختران هراتی بازتاب گسترده در شبکه‌های اجتماعی داشت و افراد زیادی به آن واکنش نشان دادند. واقعیت این است که طالبان در برابر قدرت شبکه‌های اجتماعی توان مقابله ندارند و بازتاب گسترده اعتراض‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی رژیم طالبان را هراسان کرده است.

زنان افغانستان طی سال‌های اخیر در جامعه و ساختار حکومت نقش ایفا کرده و ارزش تحصیل را به خوبی درک کرده‌اند و با آگاهی کامل برای دست یافتن به حق تحصیل در خیابان‌ها اعتراض می‌کنند تا بلکه جهان صدای اعتراض‌ و دادخواهی آن‌ها را بشنود و روزنه امیدی برای رسیدن به حقوق ابتدایی خود پیدا کنند.

در میان انبوهی از واکنش‌ها در فضای مجازی، دو عکس از برخورد خشن طالبان با زنان در هرات و کابل به‌گونه گسترده در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. در هر دو عکس نیروهای طالبان با زور تفنگ زنان شجاعی که برای اعتراض و حق‌خواهی به خیابان آمده‌اند را تهدید می‌کنند. یکی با کلاشینکوف و دیگری با تفنگ‌چه تلاش دارد مانع اعتراض زنان شود.

هرچند اعتراض‌های زنان افغانستان این روزها زیر سایه اعتراض‌های گسترده به جان باختن مهسا امینی، جوان ایرانی که پس از بازداشت از سوی پولیس ایران جان باخت قرار گرفته است، اما همزمان در اکثر موارد در تجمع‌های اعتراضی مخالفان حکومت اسلامی ایران، صدای حق‌خواهی زنان افغانستان هم بازتاب داده می‌شود.

باید پذیرفت که جهان امروز جهان ۲۰ سال پیش نیست و رژیم طالبان، حکومت ایران و سایر نظام‌های سرکوب‌گر در دنیای مدرن امروز، توان خفه کردن صدای اعتراض‌های مردمی را ندارند. اعتراض‌هایی که هسته اصلی آن‌ها در ایران و افغانستان زنان هستند و جهان از شجاعت و ایستاده‌گی آن‌ها در حیرت فرو رفته است.

این روزها شهرهای گوناگون جهان گواه تجمع‌های اعتراضی است که در حمایت از زنان معترض ایران و افغانستان انجام می‌شود. از برلین و استانبول و اربیل گرفته تا واشینگتن، تورنتو و کالیفرنیا، زنان و مردان به خیابان‌ها می‌آیند و ضمن حمایت از دادخواهی زنان ایران و افغانستان، شجاعت آن‌ها را تحسین می‌کنند.

در این میان سرنوشت رژیم‎هایی که از موی سر زنان و تحصیل زنان هراس دارند از  هم اکنون مشخص است. دیر یا زود رژیم‌های سرکوب‌گر سرنگون خواهند شد و جهانیان شاهد به ثمر نشستن اعتراض‌هایی خواهند بود که از سوی زنان آغاز شد و با شجاعت زنان ادامه پیدا کرد.

مردانی که در گذشته به مبارزه در برابر ابر قدرت‌ها و شکست شوروی در افغانستان افتخار می‌کردند، اما حالا اگر خاموش بمانند و از حرکت‌های اعتراضی زنان برای دست یافتن به ابتدایی‌ترین حقوق‌شان حمایت نکنند، تاریخ و آینده‌گان در مورد سکوت آن‌ها قضاوت بی‌رحمانه‌ای خواهند کرد.

شجاعت زنان افغانستان ثبت تاریخ خواهد شد. سال‌ها بعد نسل‌های آینده، اعتراض‌های زنان شجاع افغانستان و ایستاده‌گی آن‌ها در مقابل تفنگ طالبان را ستایش خواهند کرد. در این میان، مردانی که نظاره‌گر این اعتراض‌ها هستند و از آن حمایت نمی‌کنند، در پیشگاه تاریخ شرمنده خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *