دجال طالبانی، رخش را نمایان می کند

عبدالناصر نورزاد

اطلاعات درز کرده از طریق مطبوعات افغانستان و دفتر رسانه های جبهه مقاومت ملی، حاکی از آن است که به تازه گی طالبان ۱۶ عضو رهبری گروه‌های خارجی را در شمال‌شرق مستقر کردند. این حرکت خیزی یک گام به جلو برای تطبیق پروژه نا امن سازی، کشور های حوزه شانگهای است. در حال حاضر، تجمع نیروهای تروریستی چند ملیتی در شمال و شمال شرق افغانستان، برای همین هدف، ترتیب شده است. چندین گروه تروریستی پرقدرت، هسته های انتحاری و حواریون شان، در تلاش اند تا زمینه های نفوذ را به خاک تاجکستان و ازبکستان مساعد سازند. اگر به انجام این کار موفق شوند، اولین شکاف را در خطوط دفاعی سرحدات جنوبی روسیه و غرب چین، ایجاد خواهند کرد. این کار با تخمین های دقیق اطلاعاتی صورت گرفته و انتصاب و فرستادن  این حرکت در یک تبانی نزدیک با جنبش اسلامی ترکستان شرقی، جنبش اسلامی ازبکستان، انصارالله تاجکستان، جنبش طالبان تاجکستانی و ازبکستانی، عرب های باقی مانده از شبکه القاعده، بواسطه سازماندهی و تسهیل سازی امکانات لوژیستکی توسط شبکه القاعده صورت گرفته است. در گام بعدی، تلاش می شود تا یک حجم وسیعی از واحد های تاکتیکی جنگی، جوغه های انتحاری و واحد های عملیات های تروریستی، در یک اقدام برق آسا امنیت منطقه را مختل سازند. در مرحله آخر سعی بر آن است تا این واحد ها با پشتیبانی مستقیم و حمایت بی دریغ شبکه القاعده و شبکه حقانی که در افغانستان قدرت بی قید و شرط دارد، خطوط دفاعی عقب جبهه را با الهام از پیروزی های احتمالی این حرکت مساعد سازند. اطلاعات درز کرده نشان می دهد که طالبان با این کار نه تنها اینکه به تعهدات شان با چین، روسیه، ایران و کشور های آسیای میانه عمل نکرده اند، بل قرار تخمین های قبلی به ناچار باید ماشین جنگی خود را که اکثریت جنگ جویان خارجی استند، فعال نگهدارند و به هر ترتیبی شده رضایت آنها را حاصل نمایند. طالبان و حامیان شان به خوبی تشخیص داده اند که کوچک ترین تحرک در برابر همپیمانان تروریست خارجی شان، ایجاد چند دستگی در درون ماشین جنگی شان خواهد بود. از سوی دیگر، اتخاذ چنین تصمیمی در مرحله کنونی که شرایط و اوضاع سیاسی و جنگی در درون افغانستان، به شدت متشنج است، نشان میدهد که طالبان برای بقای شان، حاضر به هرکاری استند. اما اینکه طالبان ۱۶ عضو رهبری گروه‌های هراس‌افکن را به ولایت‌های شمال‌شرق کشور مستقر کرده‌اند و تلاش می کنند تا ساحه فعالیت های تروریستم و جغرافیای تروریستی را گسترش دهند، می تواند چند پیام مهمی داشته باشد:

اول طالبان مجبور اند برای بقای خود، راه های تامیناتی مالی را جستجو کنند. در راس این کار پاکستان قرار دارد و منبع اول اخذ پول برای مقابله با تروریسم منطقه ای، به دوش این کشور است. اگر این 16 عضورهبری گروه های تروریستی موفق شوند تا جنگ را به داخل کشور های آسیای مرکزی بکشانند و یا هم حداقل، زمینه حملات تروریستی را مساعد سازند، دست آورد بزرگی برای شان خواهد بود؛

دوم، فرستادن 16 عضورهبری گروه های تروریستی به ولایت های شمال شرقی افغانستان، نشان میدهد که این بار برنامه جدی است و تلاش می کنند تا به واسطه یک فرماندهی موثر، کار کشور های آسیای میانه را یکسره کنند. فرستادن حاجی فرقان رهبر جنبش اسلامی ترکستان شرقی، مولوی ابراهیم مسوول جماعت انصارالله تاجیکستان، شیخ ذاکر مسوول تحریک اسلامی اوزبیکستان و عبدالحق اویغوری مسوول شاخه‌ القاعده در شمال کشور،به وضاحت نشان مید هد که تروریسم بین المللی تحت حمایت طالبان، در تلاش است تا جغرافیای به خود بیرون از خاک افغانستان، پیدا کند و آن را به مرور زمان گسترش دهد. با این کار طالبان و پاکستان از موجودیت تروریسم در خاک افغانستان تبرئه خواهند شد و تمام تمرکز بر محور آسیای میانه خواهد بود. برای این کار،  این 16 عضو گروه رهبری تروریستان خارجی به روز سه‌شنبه، ۲۰ آگست ۲۰۲۲، به کابل آمدند و در سرک ۱۱ وزیر اکبر خان در حویلی حاجی افضل که در اختیار شبکه‌ حقانی قرار دارد، سه روز را سپری کردند.» برنامه ها خیلی وسیع اند و جمع شدن 15عضورهبری و سه روز ملاقات نشان میدهند که هزینه های کافی برای تطبیق این پروژه در اختیار طالبان و این گروه های قرار داده شده است. به گفته جبهه مقاومت، این رهبران گروه‌های مسلح خارجی با سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان، دیدار کرده و توافق کرده‌اند که تا شش ماه آینده ۵۰ درصد از تمام جنگ‌جویان خارجی به آسیای میانه اعزام شوند. بربنیاد فیصله های صورت گرفته در این دیدار ها میان طالبان و 16 عضو رهبری گروه های تروریستی در کابل، قرار است شمار زیادی از جنگ‌جویان از کشور‌های عربی و کشور‌های منطقه وارد خاک افغانستان شوند که با ورود آنها نه تنها زمینه برای سرباز گیری سهل تر خواهد شد بل فضای حیاتی برای گسترش وسعت جغرافیای تروریسم بین المللی در منطقه نیز باز تر خواهد شد. قرار اطلاعات، طالبان می خواهند به عنوان اولین پروژه بیرون مرزی این اولین برنامه تخریبی و تروریستی را با دقت تمام و برنامه ریزی موثر انجام دهند تا از آزمون پیش رو، موفق بیرون شوند. به همین لحاظ طالبان، مولوی ابراهیم تاجیک را از سوی شبکه حقانی مسوول عمومی شبکه جنگ‌جویان خارجی تعیین نموده اند. مولوی ابراهیم تاجیک تلاش دارد تا اولا هماهنگی لازم را میان گروه های تروریستی فعال در افغانستان را که قرار است جز این برنامه باشند، بسیج کند و هماهنگی های لازم را میان شان به وجود آورد و از سوی دیگر، هماهنگی لازم را برای تمویل مالی آن از سوی کشور های دیگر داشته باشند. در حالیکه تاجیکستان و پاکستان از حضور و تجمع گسترده تروریستان در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند، این حرکت نمی تواند یک حرکت حساب ناشده و به دور از چشم تیز بین امریکا باشد. نباید انکار کرد که چشم تیز بین امریکا، قوی تر از دید اطلاعاتی چین و روسیه نیست و آماده گی لازم در این راستا گرفته شده است. کار بعدی این است که کشور های چین، روسیه و ایران با طالبان یک فیصله کنند: یا به طور واقعی، با گروه های تروریستی ببرند و اجازه ندهند از خاک افغانستان بر ضد همسایگان افغانستان، استفاده صورت گیرد یا اینکه طالبان را منحیث یک گروه تروریستی بشناسند ومراقب حرکت های بعدی این گروه که ابزاری برای نا امن سازی منطقه است، باشند.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *