دانش‌جویان دانشگاه پروان از برخورد خصمانه جنگ‌جویان طالبان شکایت دارند. آنان می‌گویند که استخبارات طالبان به بهانه‌های مختلف به خوابگاه‌های شخصی در این ولایت هجوم می‌برند و دانش‌جویانی که از پنجشیر، اندراب بغلان، تخار، کاپیسا و بدخشان هستند را بازداشت می‌کنند و یا مورد لت‌وکوب قرار می‌دهند. دانش‌جویان دانشگاه پروان ادعا دارند که کارمندان استخبارات گروه طالبان در چهار ماه گذشته بیش از ۱۰ دانش‌جوی این دانشگاه را بازداشت کرده‌اند.

دانش‌جویان در پروان انگیزه اصلی این اقدام طالبان را آزار‌و‌اذیت تاجیک‌ها به‌ویژه جوانان ولایت پنجشیر عنوان می‌کنند و می‌گویند که در برخی از موارد شماری از دانش‌جویان به بهانه همکاری با جبهه مقاومت ملی بازداشت شده‌اند. آگاهان مسایل حقوقی، هجوم افراد طالبان به خوابگاه‌های ولایت پروان را تجاوز به حریم خصوصی افراد و نقض قوانین و اسناد بین‌المللی توصیف می‌کنند.

رشاد (نام مستعار) یکی از دانش‌جویان دانشگاه دولتی در ولایت پروان است. او در ولایت پنجشیر زاده شده و در یکی از خوابگاه‌های شخصی در پروان روز و شب خود را سپری می‌کند. رشاد، از هجوم طالبان به خوابگاه دانش‌جویان حکایت می‌کند. او می‌گوید: «چندی پیش نیمه‌های شب بود، ما در اتاق‌های خود مصروف درس‌ خواندن بودیم، در دهلیز خوابگاه سرو‌صدا شد. پیش از این‌‌که از اتاق بیرون شویم، طالبان داخل اتاق ما شدند. همزمان با داخل شدن‌شان، تمام اتاق ما را تلاشی کردند. همه وسایل ما را هر طرف پرتاب کردند. سپس شناس‌نامه‌های ما را خواستند؛ اما من و یک دوست دیگر ما که پنجشیری بودیم، شناس‌نامه‌های خود را پنهان کردیم. سپس ما را لت‌وکوب کردند که از کدام ولایت هستید. ما اقرار نکردیم و بعد رفتند.»

این دانش‌جوی جوان خاطرنشان می‌سازد که استخبارات طالبان به دنبال دانش‌جویان تاجیک‌تبار به‌ویژه  پنجشیری، اندرابی، تخاری و بدخشانی در خوابگاه‌های شخصی هستند. به گفته او، در برخی از موارد خوابگاه دولتی دانشگاه پروان نیز مورد بازرسی افراد طالبان قرار می‌گیرد.

رشاد از کم‌علاقه‌گی‌اش به ادامه تحصیل شکایت دارد و اضافه می‌کند: «استخبارات طالبان به‌شکل پنهانی پشت هر کدام ما یک نفر مقرر کرده و از هر لحظه‌ زنده‌گی ما در دانشگاه و خوابگاه‌ها به‌شکل پنهانی گزارش می‌گیرد. مثل سایه به دنبال ما هستند و بیخی دل‌سرد شدیم از درس خواندن. آخر جرم ما چیست و تا چه وقت به جرم تاجیک بودن و پنجشیری بودن و… مورد آزار‌و‌اذیت قرار بگیرم!»

فروتن (نام مستعار)، دانش‌جوی دیگر دانشگاه پروان است که در ولسوالی خوست ولایت بغلان به دنیا آمده است. فروتن می‌گوید که در چهار ماه گذشته طالبان بیش از ۱۰ دانش‌جو را از خوابگاه‌های دانشگاه پروان بازداشت و برای مدتی زندانی کرده‌اند. به گفته او، از این میان از سرنوشت چند دانش‌جوی جوان اطلاعی در دست نیست. فروتن می‌افزاید: «در آخرین مورد طالبان حدود دو هفته پیش به خوابگاه ما هجوم آوردند، دو تن از دانش‌جویانی را که از تخار بودند، بازداشت کردند و تاکنون از سرنوشت‌شان خبری نداریم. دو تن از دانش‌جویانی را که باشنده‌گان شتل پنجشیر و اندراب ولایت بغلان بودند، از نزدیکی بازار چاریکار بازداشت کردند. خلاصه بسیار به‌شکل وحشیانه تنها پنج بار بالای خوابگاه ما حمله کردند.»

طالبان و مسوولان دانشگاه دولتی پروان اما تاکنون در مورد این ادعاها ابراز نظر نکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *