دو سازمان معتبر بین‌المللی از سیاست‌های طالبان در برابر زنان و دختران افغانستان و از ادامه تحریم‌ها و محدودیت‌ها در قبال این قشر جامعه به شدت از طالبان انتقاد کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق‌ بشر با انتشار گزارشی گفته است که طالبان با عملکردهای‌شان ثابت کرده‌اند که هیچ علاقه‌ای به رفاه مردم افغانستان به‌عنوان یک ملت ندارند.

در گزارش از ۵ حمل به‌عنوان روز “سیاه و اندوه” برای دختران افغانستان یاد شده و  گفته شده که دختران دانش‌آموز در این کشور از ناکامی جهان در اقدام برای لغو ممنوعیت آموزش دختران از سوی طالبان، ناراحت هستند.

این گزارش در مورد شروع مکاتب در افغانستان منتشر شده، روند که دختران نتوانستند برای دومین سال تعلیمی پیامی اجازه ورود به مکاتب را بگیرند.

طالبان از زمان ممنوعیت تحصیل دختران گفته‌اند که در باره باز شدن مجدد مکاتب به روی دختران در حال رایزنی هستند، اما پس از ۵۵۰ روز هنوزهم رفتن دختران به مکاتب ممنوع است.

دیده‌بان حقوق‌ بشر گفته است: “با بهانه‌های ناصادقانه، دروغ‌ها و وعده‌های ناموفق طالبان، دختران نوجوان در افغانستان در حال از دست دادن امید و بهترین سال‌های زندگی خود هستند.”

این نهاد از طالبان خواسته است که هرچه زود‌تربه سیاست زن‌ستیزانه‌شان پایان دهند و درب مکتب‌ها و دانشگاه‌ها را به‌روی دختران باز کنند.

در این گزارش همچنان از رهبران جهان خواسته شده تا اقدامات بی‌درنگ و مبتنی بر عملکرد معنادارشان را در برابر طالبان انجام دهند.

وضعیت روبه وخامت زنان

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که وضعیت زنان در حاکمیت طالبان همچنان وخیم است.

این سازمان، امروز (شنبه، ۵ حمل) با نشر گزارشی گفته که طالبان پس از کسب قدرت به ممنوعیت و دسترسی زنان و دختران به حقوق اساسی‌شان ادامه داده‌اند و با تمام تلاش‌های جامعه‌جهانی، موانعی که زنان افغان با آن روبه‌رو هستند، از بین نرفته است.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده است که طالبان نه تنها به وعده‌ی‌شان مبنی بر حمایت از حقوق مردم افغانستان به‌ویژه حقوق زنان عمل نکرده، بلکه چرخه‌ی خشونت را نیز از سر گرفته و با مصونیت کامل دست به نقض حقوق بشر زده‌اند.

عفو بین‌الملل گفته است که طالبان فورا تصمیمات شان را تغییر دهند و بدون قیدوشرط تمام ممنوعیت‌ها علیه زنان و دختران در افغانستان را لغو کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *