در پی پیروزی لوییس ایناسیو لولا دا سیلوا، رییس‌جمهور پیشین و نامزد چپگرای انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل، شمار زیادی از رهبران و سیاست‌مداران برجسته جهان پیروزی او را تبریک گفتند.

براساس نتیجه دور دوم این انتخابات که شامگاه یک‌شنبه، ۳۰  اکتوبر، اعلام شد، لولا داسیلوا با اختلافی اندک به یک پیروزی بزرگ دست یافت.

او با شکست ژائیر بولسونارو، رقیب راستگرای خود، پس از ۱۲ سال از ترک قدرت و مبارزه پیگیر، بار دیگر رهبری دستگاه اجرایی برزیل را به دست گرفت.

انتخابات برزیل به دور دوم رفته بود و لولا داسیلوا پیشتازش بود.

وی روز یک‌شنبه، ۳۰ اکتوبر، هنگام انداختن رای‌اش در صندوق گفت: «این مهم‌ترین روز زندگی من است.»

براساس نتیجه نهایی اعلام‌شده، لولا داسیلوا موفق به کسب ۵۰.۹ درصد آرا شده و ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور فعلی و چهره سرشناس جریان راست افراطی در برزیل، ۴۹.۱ درصد آرا را از آن خود کرده است.

برگشت لولا داسیلوا به قدرت، از سوی بسیاری از تحلیل‌گران به معنای پیروزی دموکراسی در بزرگ‌ترین کشور امریکای جنوبی تعبیر شده است.

امانویل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، دقایقی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل، پیروزی آقای داسیلوا را تبریک گفت و تاکید کرد که با این انتخاب «صفحه جدیدی در تاریخ برزیل» باز شده است.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا نیز دقایقی پس از قطعی شدن نتایج انتخابات با ارسال پیامی پیروزی در انتخاباتی «آزاد و عادلانه» را به لولا داسیلوا تبریک گفت.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه نیز در پیامی پیروزی لولا داسیلوا را نشان‌دهنده جایگاه ویژه او در برازیل عنوان کرد و بر گسترش همکاری با برازیل تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *