رسانه‌های بین‌المللی به نقل از مقامات وزارت دفاع امریکا گزارش داده‌اند که یک بالون نظارتی مشکوک چین از چند روز به این‌سو در آسمان این کشور دیده شده است.

الجزیره روز پنج‌شنبه، ۲ فبروری، گزارش داده که پنتاگون از ترس آسیب رسیدن به مردم، این بالون نظارتی را ساقط نکرده است.

یک مقام وزارت دفاع امریکا به شرط پنهان ماندن هویتش به خبرنگاران گفته که این کشور، حین ورود این بالون به حریم‌ هوایی‌اش آن را از طریق امکانات هواپیمای نظامی، مشاهده کرده است.

این مقام پنتاگون گفته است: «اطمینان بسیار بالایی دارم که این یک بالون چینی در ارتفاع بالا است و برای جمع‌آوری اطلاعات بر فراز سایت‌های حساس پرواز می‌کند.»

بربنیاد اطلاعات نشرشده، یکی از مناطقی که این بالون بر فراز آن دیده شده مونتانا بوده که پایگاه نیروی هوایی مالمستروم در آن موقعیت دارد؛ جایی که ۱۵۰ انبار برای نگهداری موشک‌های بالستیک قاره‌پیما از جمله Minuteman III با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای در آن هست.

پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، گفته است: «دولت امریکا یک بالون نظارتی در ارتفاع بالا را که در حال حاضر بر فراز قاره امریکا است، شناسایی کرده و در حال ردیابی آن است.»

رایدر با تاکید بر عدم ایجاد تهدید نظامی و فزیکی این بالون نظارتی گفته که امریکا اقدامات لازم را برای اطمینان از اطلاعات جمع‌آوری‌شده، انجام داده است.

به گفته مقام‌های نظامی امریکا، فعالیت‌های نظارتی مشابه با این در چند سال اخیر نیز دیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *