امام‌علی رحمان، رییس‌ جمهور تاجیکستان و سرگئی ناریشکین، رییس سرویس اطلاعات خارجی روسیه، در مورد افغانستان گفت‌وگو کردند.

شبکه خبری خاور تاجیکستان گزارش داده است که امام‌علی رحمان با سرگئی ناریشکین روز سه‌شنبه، ۱ قوس، دیدار و در مورد «اهمیت تقویت بیشتر همکاری‌ها در راستای مبارزه مشترک با تروریسم، افراط‌گرایی و جرایم سازمان‌یافته فراملی از جمله قاچاق مواد مخدر و اسلحه، جرایم سایبری و سایر تهدیدات ملی» صحبت کرده‌اند.

در بیانیه ریاست‌ جمهوری تاجیکستان آمده است که در این گفت‌وگو «مشکل افغانستان در مرکز توجه قرار داشت» و طرفین بر گسترش همکاری‌ برای مبارزه مشترک با تروریسم تاکید کرده‌اند.

سرگئی ناریشکین به خبرنگاران گفته است: «طیف گسترده‌ای از همکاری‌های دوجانبه بین روسیه و تاجیکستان و همکاری در رابطه با وضعیت افغانستان و پیرامون آن را مورد بحث قرار دادیم.»

در بیانیه همچنین آمده است که طرفین درباره هماهنگی بیشتر برای مقابله با تهدیدات موجود، از جمله موارد مربوط به گسترش رادیکالیسم مذهبی بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

روسیه و تاجیکستان توافق کرده‌اند که برای جلوگیری از تهدیدات تروریستی، سال آینده در نزدیکی مرز افغانستان در قالب سازمان پیمان امنیت جمعی رزمایش نظامی مشترک داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *