به دنبال درگیری‌های شدید و خونین میان آذربایجان و ارمنستان، رهبران دو کشور توافق کرده‌اند که به تعهدات قبلی صلح‌جویانه‌شان برمی‌گردند.

رویترز گزارش داده که الهام‌ علی‌اف، رییس‌جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، روز دوشنبه، ۳۱ اکتوبر، در حضورداشت ولادیمیرپوتین، رییس‌جمهور روسیه، باهم دیدار کرده‌اند.

بر بنیاد معلومات نشر شده، این دیدار سه‌جانبه که در پی آن توافق عدم استفاده از نیروی نظامی در برابر دو کشور حاصل شده، در بندر سوچی روسیه در دریای سیاه برگزار شده است.

در بیانیه‌ توافق رهبران دو کشور آمده است: «ما توافق کردیم که از توسل به زور و تهدید خودداری کنیم و همه مسایل مشکل‌ساز را تنها براساس به رسمیت شناختن حاکمیت متقابل، تمامیت ارضی و نقض ناپذیری مرزها مورد بحث و بررسی قرار دهیم.»

تنش‌های مرزی میان آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ که در سطح بین‌المللی بخشی از خاک آذربایجان است، هر از گاهی سبب درگیری‌‌های نظامی در مرز میان دو کشور می شود.

گفتنی‌ است که در اوایل ماه جاری نیز دوطرف توافق کردند که هیات غیرنظامی از اتحادیه اروپا به منظور ارزیابی به نقطه مرزی برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *