بر‌اساس اعلامیه دفتر مطبوعاتی کرملین، ولادیمیر پوتین با رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود، درباره علت تعلیق توافق غلات و شرایط ازسرگیری آن گفت‌وگوی تلفنی کرده است.

این گفت‌وگو روز سه‌شنبه، ۱ نوامبر، انجام شده است. در خبرنامه کرملین آمده است که پوتین در این گفت‌وگو به همتای خود درباره علت تعلیق مشارکت روسیه در قرارداد غلات توضیح داده است.

در این خبرنامه آمده است که می‌توان از‌سرگیری «ابتکار دریای سیاه» را در نظر گرفت و پوتین در مورد شرایط آن نیز صحبت کرده است.

پوتین خواستار تحقیقات کامل در مورد حملات اخیر اوکراین و همچنین «تضمین‌های واقعی کی‌یف» شده است که از کریدور بشردوستانه برای اهداف نظامی استفاده نمی‌کند.

پوتین افزوده است که بخش دوم توافق‌نامه برای رفع انسداد صادرات محصولات کشاورزی و کودهای کشاورزی روسیه به بازارهای جهانی اجرا نشده است.

او همچنان تاکید کرده که طی سه ماهی که از توافق‌نامه صادرات غلات می‌گذرد، اطمینان به وجود نیامده است که مواد غذایی بر‌اساس اولویت در دسترس نیازمندترین کشورها قرار گیرد.

دفتر مطبوعاتی رییس جمهور روسیه افزوده است که مسکو آماده‌گی خود را برای عرضه رایگان مقادیر قابل توجهی غلات و کود به آفریقا اعلام کرده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه نیز به نقل از اردوغان نوشته است: «اگر بحران غلات با رویکرد سازنده حل شود، گام‌های مسیر بازگشت به مذاکرات نیز تشویق خواهد شد.»

این در حالی است که چند روز پیش وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مشارکت این کشور در توافق‌نامه صادرات غلات با اوکراین پس از هدف قرار گرفتن سواستوپول با پهپاد، به حالت تعلیق در‌امده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *