نویسنده: گیوم دوکالینیون

از نظر مدیر عامل صندوق بین المللی پول، سالی که به تازگی آغاز شده «سخت تر» از سالی است که به پایان رسیده است. به گفته او، احتمال دارد امریکا از رکود اجتناب کند اما نیمی از اتحادیه اروپا در رکود خواهد بود. با افزایش شیوع کووید در چین، دو ماه آینده «دشوار» خواهد بود.

چندی پیش مدیر عامل صندوق بین المللی پول، در  شبکه امریکایی CBS هشدار داد که سالی که به تازگی آغاز شده «سخت تر» از سالی است که به پایان رسیده است. او پیش بینی می کند «یک سوم اقتصادها در سال جاری دچار رکود شوند.»

صندوق بین‌المللی پول در آخرین پیش‌بینی‌های خود، رشد جهانی را در سال جاری 2.7 درصد پیش‌بینی کرده است. این صندوق قبلاً هشدار داده بود که تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2023 کمتر از 2 درصد افزایش یابد، که مطابق با تعریف رکود طبق صندوق بین المللی پول است.

به گفته مدیر عامل، اقتصاد ایالات متحده امریکا به طرز قابل توجهی انعطاف پذیر است و امریکا به کمک بازار کار هنوز پویا از رکود اجتناب می کند. اما اتحادیه اروپا به شدت تحت تاثیر جنگ اوکراین قرار گرفته است و نیمی از اتحادیه اروپا در سال 2023 دچار رکود خواهد شد.

تورم همچنان بالاست و بانک‌های مرکزی، به‌ویژه فدرال رزرو امریکا را مجبور می‌کند تا نرخ‌های بهره خود را افزایش دهند که پیامدهای مالی مضری برای بقیه جهان دارد. مدیر عامل صندوق بین المللی پول خاطرنشان کرد: رشد سه اقتصاد بزرگ جهان، امریکا، چین و اتحادیه اروپا همزمان در حال کاهش است.

به گفته مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول، تا دو ماه آینده کار برای چین دشوار خواهد بود و تاثیر آن بر رشد چین منفی خواهد بود، که پیامدهای منفی بر رشد جهانی خواهد داشت.

در اوایل دسامبر، بانک جهانی پیش‌بینی‌های خود را برای رشد چین اصلاح کرده بود و پیش بینی کرد فقط 2.7 درصد در تولید ناخالص داخلی در سال 2022 افزایش یابد. اما همه‌گیری افسارگسیخته کرونا در این کشور همه چیز را بسیار نامشخص می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *