براثر آتش‌سوزی رستورانت‌ی ایتالیایی در محله پرجمعیت مانویل‌ بسیرا در مادرید پایتخت اسپانیا سه تن جان داده و دست‌کم 12 نفر زخمی شده‌اند.

گفته شده که وضعیت چند تن از زخمی‌ها وخیم است. روزنامه ال‌پایس چاپ مادرید گزارش داده که هشت زخمی پس از چندین ساعت از وقوع آتش‌سوزی هنوز هم در بیمارستان بستری هستند.

این آتش‌سوزی حوالی ساعت 11جمعه شب، در جریان برگزاری محفل سالگره تولد رخ‌داده و بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که منبع آتش‌سوزی شعله‌ور کردن ظرف غذا بوده است، گفته شده شعله‌های آتش به گیاهان مصنوعی داخل رستوران رسیده و به سرعت به همه جا زبانه کشید.

شعله‌ور کردن یا «فلامبه»، تکنیکی است که شامل دمیدن شعله بر سطح غذا است که معمولا برای دادن طعم دودی به غذا استفاده می‌شود. این تکنیک همچنین برای مشتریان جذابیت بصری نیز دارد.

این رستورانت در فاصله صد متری با مرکز آتش‌نشانی/اطفاییه موقعیت دارد و یکی از دلایل مهار به موقع اتش‌سوزی زود رسیدن ماموران اطفاییه در محل رویداد بوده است.

گفته شده که در زمان آتش‌سوزی دست‌کم 30 نفر داخل این رستورانت بوده است. مدیر بخش اطفاییه به روزنامه ال‌پایس گفته است در صورت دیر رسیدن ماموران ممکن تمامی افراد گیرمانده در داخل رستورانت، جان می‌دادند.

این رستورانت در سال 2022 افتتاح شد و از برندهای زنجیره‌ای است که در هشت شهر اسپانیا 18 شعبه فعال دارد

رستوانت
بررسی‌ها نشان می‌دهد که مواد قابل اشتعال در مسیر خروجی این رستوانت تزیین شده است

ممنوعیت‌های تازه

خوزه لوئیس مارتینز آلمیدا، شهردار مادرید، اعلام کرده است که پس از این استفاده از وسایل قابل اشتعال و تزیینی از مسیرهای خروجی رستورانت‌ها برداشته می‌شود.

به گفته او، در حال حاضر محدودیت‌های سختی از استفاده مواد قابل اشتعال در سقف‌ها و دیوارها وجود دارد.

به گفته ماموران اطفاییه تنها راه خروجی این رستوانت از دروازه اصلی بوده و دروازه اضطراری که برای خروج مواقع خطر در نظر گرفته شده پلمپ بودده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مواد قابل اشتعال در مسیر خروجی این رستوانت تزیین شده است.

در تبلیغات این رستورانت چندین نوار ویدیویی و عکس دیده می‌شود که کارسن‌ها/پیش‌خدمت پیتزا و دیگر غذا که روی آن آتش گرفته را سرو می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *