اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری (UCI) میزبان مسابقات قهرمانی جاده‌ای زنان افغانستان در سال ۲۰۲۲ در ۲۳ اکتوبر در ایگل سوئیس برگزار خواهد شد.

روز جمعه دیوید لاپارتینت، رئیس اتحادیه بین المللی دوچرخه‌سواری، گفت: «برای یو سی آی بسیار مهم است که متعهد به اعضای خانواده جهانی دوچرخه سواری باشد که از آزادی زندگی کردن با شور واشتیاق و دنبال کردن رویاهای خود محروم شدند».

او افزوده که اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری با همکاری شرکای خود، به صورت ویژه، تصمیم گرفته است که تداوم فعالیت‌های فدراسیون دوچرخه سواری زنان افغانستان را «تضمین» کند.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، دوچرخه سواری زنان را منع کرده است. این اتحادیه می‌گوید حدود ۵۰ زن دوچرخه سوار، پس از تسلط طالبان بر افغانستان از این کشور خارج شده‌اند و به کشورهای مختلف در سراسر جهان پناه گرفتند.

در این مسابقات، بیش از ۵۰ دوچرخه سوار زن افغانستان در دو بخش «زنان نخبه» و زنان «زیر ۲۳ سال» در مسیر دو باند از یک پیست ۲۸.۵ کیلومتری رقابت خواهند کرد.

در میان آنها معصومه علی‌زاده، ۲۶ ساله، اولین زن دوچرخه سوار از افغانستان است که در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰- به عنوان بخشی از تیم پناهندگان کمیته بین المللی المپیک – شرکت کرد.

دوچرخه سواران مسیر شهرهای ایگل، ایورن، رناز و ووری در چابلیز را طی می‌کنند.

این مسابقه از مرکز جهانی دوچرخه‌سواری در ساعت ۱۰ صبح آغاز می‌شود، و پایان آن نیز در همان مکان خواهد بود.

منبع BBC NEWS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *